Watykan – Informacje praktyczne, atrakcje i inne

watykan co zobaczyc informacje praktyczne

Watykan to oficjalnie najmniejsze państwo świata, a jego powierzchnia zajmuje zaledwie 0.44 km². Jak jednak wiadomo, nie rozmiar ma znaczenie, tak więc w Watykanie znajdziemy wiele wspaniałych miejsc do zobaczenia. Spotkamy się tu z wieloma „naj” – z  najwięszymi, najpiękniejszymi, najczęściej odwiedzanymi miejscami na świecie.

WATYKAN INFORMACJE

Watykan to najmniejsze państwo-miasto na świecie pod wzgledem powierzchni i liczby ludności, a także siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego. Pełnie władzy w państwie posiada Papież, jednak bieżącycm zarządzaniem zajmuje się Gubernatorat Państwa Watykańskiego.
Watykan posiada wysoką wartość kulturową i historyczną, dlatego też został  – jako jedyne państwo na świecie – w całości wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
To najmniejsze państwo świata rocznie odwiedza ponad 5,5 mln turustów, którzy wysyłając pocztówki (7 mln) i listy (2,5 mln), sprawiają iż usługi pocztowe Watykanu są najpopularniejszymi na świecie. Dostaniemy tu unikalne znaczki pocztowe, ale także monety euro na których widnieje podobizna Papieża.

WATYKAN – CO ZOBACZYĆ?

Najlepsze atrakcje Watykanu to:

Plac Św. Piotra

Jeden z najsłynniejszych placów w Europie, znajduje się przed Bazyliką Św Piotra, we wschodniej części Państwa. Otacza go Kolumnada Barniego – czterorzędowa kolumnada w porządku toskańskim – na której ustawionych jest 140 posągów świętych, min. Jana Pawła II. Plac jest miejscem wszystkich ważnych wydarzeń życia kościelnego, takich jak beatyfikacje, kanownizacje czy pogrzeby. Wstęp darmowy.

watykan_plac_sw_piotra

Bazylika Św Piotra

Drugi co do wielkości kosciół na świecie i jedno z najważniejszych, świętych miejsc dla Katolików. Budynek zachwyca zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Z zewnątrz zdobi ją fasada, na której znajdują się okna z balkonami, wieże i posągi. Centralne okno – zwane Lożą Błogosławieństw – jest miejscem, z którego ogłaszany jest światu wybór nowego Papieża.
Fasada skrywa w sobie dwie niepełne wieże, które nigdy nie zostały ukończone. W wieży po lewej  stronie znajduje się 6 dzwonów, z których najwiekszy – ważący 8 ton dzwon Św. Marka – obwieszcza smierć bądź wybór Papieża.
Wnętrze Bazyliki zdobią liczne rzeźby i pomniki. W centralnej części kościoła znajduje sie konfesja Św. Piotra, około 7 metrów na grobem Patrona Bazyliki. Budowla składa się z przedsionka, prawej oraz lewej nawy, prawego oraz lewego transeptu wraz obejściem, prezbiterium i nawy głównej. Wstęp darmowy, możliwość robienia zdjęć.

watykan_bazylika_sw_piotra watykan_bazylika_sw_piotra watykan_bazylika_sw_piotra watykan_bazylika_sw_piotra

Groty

Będąc w Bazylice mamy możliwość zobaczyć tzw. Groty, mieszczące się pod główną nawą. Znajdują się tu groby wielu Papieży, a także kilku „koronowanych głów”. Wstęp darmowy, zakaz robienia zdjęć.

Grób Św. Jana Pawła II

W wyżej wymienionych Grotach nie znajdziemy grobu Św. Jana Pawła II. Jego ciało – tuż przed beatyfikacją – zostało przeniesione do Kaplicy Św. Sebastiana, znajdującej sie w Bazylice Św. Piotra. Wstęp darmowy, częściowa możliwość robienia zdjęć.

watykan_bazylika_sw_piotra_grob_sw_jana_pawla_II

Kopuła Bazyliki

Będąc w Bazylice warto też zwiedzić jej kopułę, zaprojektowaną przez Michała Anioła Buonarottiego. Podziwiać z niej można wspaniałą panoramę Watykanu i Rzymu. Wstęp €6 lub €8 – częściowy wyjazd windą.

watykan_bazylika_sw_piotrawatykan_bazylika_sw_piotra

watykan_bazylika_sw_piotra
KOLEJKA DO WEJŚCIA

Muzea Watykańskie

W tym najmniejszym państwie świata znajdziemy aż pięć muzeów, prezentujących zbiory dzieł sztuki zgromadzone przez poszczególnych Papieży. Zaliczamy do nich:
Pinakoteka – powstało podczas pontyfikatu Piusa VI i gromadzi obrazy od wczesnego renesansu aż po XIX wiek. Podziwać możemy dzieła sztuki takich artystów jak Leonardo Da Vinci, Giotto czy Bellini.
Muzeum Pio-Clementino – kolekcja rzeźb antycznych zgromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI.
Gregorianskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie  – założone przez Grzegorza XVI,  gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk na terenie Eutrapii i Egiptu.
Muzeum Misyjno – Etnologiczne – założone przez Piusa XI, podzielone jest na dwie części: II Percorso Principale oraz Il Percorso Secondario. Pierwsza część poświęcona jest różnym religiom w państwach pozaeuropejskich, natomiast drugie to Muzeum Etnologii, które dostępne jest tylko dla wcześniej umówionych grup.
Muzeum Chiaramonti – założone przez Piusa VII, gromadzi w swojej kolekcji rzeźby antyczne, powstałe w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku.
Do ciągu muzealnego dołączona jest także Kaplica Sykstyńska, co zonacza, że nie ma już dodatkowych opłat podczas jej zwiedzania. Wstęp płatny €16 lub €20 online (bez stania w kolejce), możliwość robienia zdjęć.

watykan_muzea_watykanskie watykan_muzea_watykanskie watykan_muzea_watykanskie watykan_muzea_watykanskie watykan_muzea_watykanskie watykan_muzea_watykanskie

Kaplica Sykstyńska

Najsłynniejsze miejsce w Watykanie, jedno z nielicznych na świecie, które może zaoferować bogactwo historii, sztuki i religii w jednym miejscu. Wstęp płatny, jeden bilet wraz z Muzeami Watykańskimi. Zakaz robienia zdjęć.

WATYKAN – INFORMACJE PRAKTYCZNE

watykan_plac_sw_piotra

1. Watykan znajduje się w centralo-zachodniej części Rzymu i jest bardzo dobrze skomunikowany z miastem. Terytorium państwa od trzech stron otoczone jest murami.
2. Wejście na teren Watykanu nie wymaga żadnych, specjalnych pozwoleń, jednak do określonych zabytków, czy muzeów należy zakupić odpowiedni bilet wstępu.
3. Przy wejściu na Plac Św. Piotra, podczas uroczystości zbierających większą liczbę osób, ważnych przedstawicieli Kościoła odbywa się kontrola osobista. Nie możemy wówczas wnieść na teren placu alkoholu, szklanych butelek, ostrych narzędzi itp. W normalne dni, wejście na plac bez kontroli, zarówno w dzień jak i w nocy.
4. Bilety wstępu warto kupować online, co pomoże nam zaoszczędzić czas na staniu w kolejkach.
5. Co niedzielę o godzinie 12:00 odbywa się modlitwa Anioł Pański, a po niej uroczyste błogosławieństwo. Papież pojawia się w oknie gabinetu w Pałacu Apostolskim, po prawej stronie Placu Św. Piotra.

watykan_aniol_panski_plac_sw_piotra
6. Do Bazyliki najlepiej wybrać się z samego rana, wraz z upływem czasu rośnie kolejka do wejścia. Im sezon bardziej turystyczny tym kolejka dłuższa.
7. Do muzeów warto wziąć wodę, wygodne buty i przeznaczyć na zwiedzanie kilka godzin.
8. Zwiedzanie Watykanu najlepiej podzielić na dwie części. Dzień pierwszy: Plac Św. Piotra i Bazylika Św. Piotra wraz z Kopułą. Dzień drugi: Muzea Watykańskie wraz z Kaplicą Sykstyńską.

Wizyta w Watykanie to piękne przeżycie duchowe, nie tylko dla Katolików.
Bogactwo dzieł sztuki zgromadzonych na tak małej przestrzeni, czyni to państwo-miasto interesującym dla każdego i punktem obowiązkowym podczas pobytu w Rzymie.

2 thoughts on “Watykan – Informacje praktyczne, atrakcje i inne”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *