chorwacja hvar

Chorwacja – niezmiennie nasz idealny, wakacyjny kierunek

Jeśli zastanawiacie się nad tegorocznym , wakacyjnym kierunkiem, sprawdzacie biura podróży, loty, atrakcje i wciąż nie możecie się zdecydować – przychodzę do Was z pomocą 🙂

CHORWACJA IDEALNYM, WAKACYJNYM KIERUNKIEM

Dziś chciała bym Was przekonać, że Chorwacja jest idealnym miejscem na urlop!! My zostawiliśmy tam serce i wracamy co rok z nie mniejszą radością. Najpierw tą miłością zaraził mnie Grześ, który wraz z rodziną odwiedza ten kraj już od wielu, wielu lat. Teraz wspólnie zarażamy CroLove naszych przyjaciół i znajomych. Zobaczcie więc moją listę, która mam nadzieję, przekona i Was 🙂
Ale Uwaga!! Jeśli pojedziecie raz, istnieje wielkie ryzyko, że będziecie chcieli wracać co rok!! 

ZAWSZE PEWNA POGODA

Chorwacja leży w Europie Południowej, co za tym idzie, w okresie wakacyjnym jest tam praktycznie zawsze pewna pogoda. Jest więc gorąco i słonecznie. Oczywiście jak wszędzie zdażają się wyjątki, ale sporadyczne i są to raczej jednodniowe burze.

PYSZNE JEDZENIE I SUPER PIWO

Chorwacja leży nad morzem Adriatyckim, dzięki czemu znajdziemy tam pyszne i świeże owoce morza. Ale nie tylko. Wybór jest ogromny, gdyż poza lokalnymi przysmakami, restauracje specjalizują się we wszystkie znane nam kuchnie europejskie, typu włoską czy hiszpańską. Wspaniała jest też chorwacka oliwa. My zawsze bierzemy ze sobą do domu min. jedną butelkę 🙂

Ožujsko, zimne Ožujsko!! Zapamiętajcie tą nazwę, bowiem będziecie jej używać codziennie jeśli tylko zdecydujecie się odwiedzić Chorwację 😀

PIĘKNE PLAŻE I BŁĘKITNA, CZYSTA WODA

Chorwacja ma ponad 5,5 tys. km wybrzeża, bogatego w piękne plaże i niesmowicie czystą, błękitną wodę. Oprócz tego,że woda jest czysta to jest też ciepła!! Tak więc poprostu nie chce się z nich wychodzić. Chorwackie wybrzeże jest też unikatowe w skali światowej. Dalmatyński typ wybrzeża zyskał swoją nazwę, właśnie od Chorwackiego wybrzeża, które charakteryzuje się licznymi, podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do lini brzegowej. Plaże są kamieniste, lecz w większości sa to otoczaki, które nie poranią wam stóp. Pewnie wiele osób woli plaże piaszczyste, ale takie też mają swoje zalety. Nie musicie się martwić, że drobny piaseczek wszędzie Wam wejdzie, coś zniszczy czy porusuje.

chorwacja hvar

PIĘKNA NATURA, PARKI NARODOWE

Chorwacja to oczywiście nie tylko plaża i morze, ale równiez piękna natura! Chorwacja posiada 8 Parków Narodowych, z czego 7 nich zlokalizowanych jest nad morzem lub w jego pobiżu. Naszym ulubionym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, który jako jedyny oddalony jest od wybrzeża o około 200 km. Jest on też najbardziej popularny, w sezonie odwiedza go nawet kilka tysięcy osób dziennie.

chorwacja jeziora plitwickie
JEZIORA PLITWICKIE

NIE TRZEBA LECIEĆ SAMOLOTEM, IDEALNA NA SAMOCHÓD

Samochód jest najczęśniej wybieranym środkiem transportu wśród osób wybierających się do Chorwacji. Pomimo iż droga zajmuje kilkanaście godzin i tak zawsze polecamy to rozwiązanie. Czemu?? Pisałam o tym trochę tutaj. Jest to też idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią bądź boją sie latać. Poprostu wsiadają w samochód i długa na Chorwację!!

chorwacja samochodem

ŚWIETNA BAZA NOCLEGOWA

Nie ma co ukrywać, że Chorwacja jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym, w 2016 roku Chorwację odwiedziło ponad 13 mln turystów! Jest to zarówno wada jak i zaleta. Wada, no bo wiadomo wszędzie pełno ludzi. A zaleta, ponieważ dzięki temu baza noclegowa w Chorwacji jest rewelacyjna. Można wybierać między hotelami, guesthousami, i apartamentami. My najbardziej polecamy te ostatnie.

FESTIWALE MUZYCZNE, KLUBY,
BEACH BARY

Chorwacja to nie tylko relax, ale też i dobra zabawa. To właśnie w Splicie odbywa się jeden z największych festiwali muzycznych – Ultra Music Festival, który co roku ściąga setki tysięcy fanów z całego świata. Poza festiwalem znajdziemu tu fajne bary z muzyką na żywo, kluby na plaży, ale również wiele restauracji gdzie posłuchać można tradycyjnej chorwackiej kapeli.

ATRAKCJE WODNE DLA DZIECI I DOROSŁYCH

Możecie wymieniać znane Wam atrakcje wodne i obiecuję, że spotkacie tu prawie wszystkie. Możecie polatać na parasailing, popływać na bananie, poskakać na dmuchanym zamku na wodzie. Dla chętnych są też skutery wodne, kajaki i wiele, wiele innych atrakcji.

ZABYTKOWE MIASTA –
SPLIT,
DUBROWNIK

Na sam koniec muszę jeszcze wspomnieć o pięknych, zabytkowych miastach, takich jak Split czy Dubrownik. W Chorwacji znajduje się też kilka obiektów – w tym całe części miast lub krajobrazu – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to:

  1. Zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreču,
  2. Pałac Dioklecjana w Splicie,
  3. Stare Miasto w Trogirze,
  4. Katedra św. Jakuba w Szybeniku,
  5. Stare Miasto w Dubrowniku,
  6. Krajobraz kulturowy wyspy Hvar,
  7. Park Narodowy Jeziora Plitvickie.
CHORWACJA DUBROWNIK
DUBROWNIK

Mam nadzieję, że tymi kilkoma punktami przekonałam Was, że Chorwacja jest wspaniałym miejscem na tegoroczne wakacje. Jeśli macie jakieś konkretne pytania dotyczące samodzielnego zorganizowania wakacji w Chorwacji, piszcie w komentarzach a ja chętnie pomogę 🙂

Pozdrawiam,Edyta

Zostańmy w kontakcie

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*