7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszą podróżą do Tajlandii.

ciekawostki_o_tajlandii

Marzysz o wakacjach w Tajlandii? Po nocach śnią Ci się palmy kokosowe i kolorowe drinki na plaży? Zanim jednak kupisz swoje wymarzone bilety i polecisz na jedną z rajskich wysp, polecam zapoznać się z listą 7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą w Tajlandii.

Tajlandia Wiza

Lecąc do Tajlandii, nie musimy posiadać wizy, jeśli nasz pobyt nie przkracza 30 dni. Dla większości osób jest to wystarczający okres czasu. Sa jednak tacy, dla których miesiąc to mało i wówaczas można np. polecieć na dwa dni do Laosu, wrócic i mieć kolejne 30 dni.

Tajlandia Szczepienia

Jadąc w tropikalne rejony Azji typu Tajlandia, warto mieć na uwadze swoje zdrowie, i odpowiednio wcześnie skontaktować się z lekarzem specjalistą, który poinformuje nas o tym jakie szczepienia są wskazane, a jakie nie. Nie opierała bym swojej wiedzy na bazie informacji w internecie, dlatego każdemu polecam kontakt z najblizszym Ośrodkiem Medycyny Podróży. My na przykład szczepiliśmy się jedynie na Żółtaczkę typu A i B oraz Tężec.

Tajlandia Pieniądze

Urzędową walutą w Tajlandii jest Tajski Baht i tylko nim możemy płacić za wszelkiego rodzaju transakcje. Tajlandia jest niesamowicie rozwinięta, jeśli mowa o sektorze turystycznym dlatego znjdziemy tu wiele banków, kantorów i bankomatów. Najlepsza waluta do wymiany to dolar, euro i funt brytyjski. Pamiętajcie aby banknoty były niezniszczone, ponieważ mogą Wam odmówić wymiany. Polecała bym posiadanie kilku kart płatniczych, na wypadek blokady jednej z nich, plus dodatkowe zaopatrznie sie w gotówkę . Polecam tez kartę Revolut, która pozwoli Wam na bardzo korzystne płacenie w obcej walucie, po kursie Forex.

Tajlandia Bezpieczeństwo

Tajlandia – kraina uśmiechu! Nie bez powodu przyjęła ona taką nazwę, bowiem ludzie są tu bardzo mili i pomocni. Należy jednak pamietać, że jak w każdym turystycznym miejscu, istnieją osoby, czy grupy osób, które żyją z tego, ze okradają turystów. Dlatego warto dobrze pilnować swoich rzeczy, w szczególności paszportu i portfela. Ten pierwszy polecam zostawić w bezpiecznej hotelowej skrytce/sejfie, plus zostawić tam też przynajmniej jedną kartę płatniczą i trochę gotówki. Ta rada tyczy się nie tylko Tajlandii, poprostu bezpieczeństwa nigdy za wiele.

Tajlandia Pogoda

Tajlandia leży strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego.
Wyróżnia się tu trzy pory roku:

  • gorącą i suchą (marzec – maj)
  • gorącą i wilgotną (czerwiec – październik)
  • ciepłą i suchą (listopad – luty)

Planując więc swój pobyt w tym pięknym rejonie Azji, sprawdźcie jaka w danym miejscu będzie pogoda. Chyba nikt nie chciał by polecieć do Tajlandii i trafić na dwa tygodnie monsunowego deszczu. Najlepsza pora na Tajlandię to nasza zima!

Świat Podwodny

Świat podwodny Tajlandii jest tak bogaty i piękny, że ciężko go opisać słowami. Wybierając się jednak na snorkeling lub nurkowanie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze nigdy, ale to nigdy nie dotykamy koralowców i nie karmimy rybek! Jeśli słabo pływasz i musisz czasem zatrzymać sie aby chwile odpocząć, wypożycz kamizelkę ratunkową, która będzie trzymać Cię na powierzchni.  Ten kruchy świat niszczony jest co roku przez głupotę, egoistycznych turystów, więc prosze nie bądź jednym z nich! Zorganizowane wycieczki, już z założenia mają dla każdego kamizelke ratunkową i często muszą ją ubrać wszyscy.

Kolejana zasada to nie stosowanie kremu z filtrem podczas pływania. Według National Center for Coastal Ocean aż 14 tys. ton kremów przeciwsłonecznych co roku zalewa rafę. Oksybenzon i oktinosat to związki chemiczne, które absorbują promienie ultrafioletowe. To właśnie one są odpowiedzialne za bielenie rafy koralowej. Sprzyjają blaknięciu koralowców, zmieniają ich DNA, sprawiając, że ulegają deformacji, obumierają i nie są zdolne do reprodukcji.

Chcesz pyłwać ale nie chcesz się ‚spalić’ słońcem? Zainwestuj w lekką białą koszulkę, lub w profesjonalną piankę do pływania. Uwierz mi, że w Tajlandii tego typu rzeczy są dość tanie, a satysfakcja z tego że nie dołożyłeś cegiełki to niszczenia wspaniałej rafy koralowej wokół wysp będzie bezcenna.

Ostatnia rzecz dotycząca świata podwodnego dotyczy sprzątania. Palisz? Weź ze sobą na plażę mały słoiczek lub puszke i tam wrzucaj niedopałki. Nawet nie wiecie jak mnie wkurza gdy widzę ‚pety’ na plaży!! Kolejna rzecz to plastik. Na wielu wyspach w Tajlandii organizowane jest cotygodniowe sprzątanie plaży i morza wokół i za każdym razem zbierane/ wyławiane sa kilogramy śmieci. Pod tym linkiem znjdziesz fanpage zbierający wolontariuszy na Koh Lipe.

Tajlandia Jedzenie, Napoje, Lód

Jeśli chodzi o jedzenie, to wg. mnie można jeść wszystko, łacznie z jedzeniem ulicznym, lecz należy przy tym zachować zdrowy rozsądek. Nikła jest szansa, że zatrujecie się ostrym curry, który jedzą wszyscy wokół (w tym lokalsi), ale jest dużo wieksza jak zjecie suszonego skorpiona, który leży na straganie już pewnie kilka dni. Jeśli coś na pierwszy rzut oka wygląda na takie, które leży kilka godzin w temp. 30 stopni, to tego nie jedzcie! Myślimy zanim zjemy 🙂 My byliśmy w Tajlandii już kilka razy i nigdy nic nam się nie przytrafiło, a jedliśmy wszystko! Jeszcze jedna rzecz na koniec dotycząca wody. Pijemy jedynie wodę butelkowaną, ze szczelnie zapieczętowanym korkiem/ zakrętką.

Istnieje wiele kontrowersji wokół napojów z lodem i samego lodu w Tajlandii. Jedni mówią nie pić, drudzy, że można, więc jak tu być mądrym? Moim zdaniem można pić, bo lód w 90% miejsc jest czysty i pochodzi z tej samej fabryki, która produkuje wody butelkowe. Sami pomyślcie, czy opłacało by się Wam mieć knajpę, restaurację, a nawet małe stoisko i podawać tam coś po czym turyści (którzy sa waszym jedynym źródłem dochodu) byli by chorzy? Plotki szybko się roznoszą, więc zaraz wasz bizes nie miał by klientów wcale. Tajlandia żyje z turystów, dlatego tym bardziej nie sądzę, aby komukolwiek opłacało się używać lód, który nie pochodzi z czystej, zdatnej do picia wody. My zawsze piliśmy napoje z lodem i nigdy się nie pochorowaliśmy 🙂 Jeśli jednak nie jesteś przekonany, boisz się, to poprostu w trakcie składania zamówienia poproś o ‚no ice’, bo ten z zasady jest dodawany.

Udanych wakacji!

I pamiętajcie, sprzątamy po sobie! 🙂

14 thoughts on “7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszą podróżą do Tajlandii.”

  1. Fajny artykuł. Zastanawiamy się właśnie nad Tajlandią, bo każdy kto był w Azji z dziećmi mówi, że to idealny kierunek na pierwszy raz. Super, że piszesz o tych olejkach i wodzie – niby oczywistość, ale jakoś nikt o tym nie myśli 🙁

    1. Kuzynka naszego kolegi mieszka już pare lat w Chiang Mai i sobie chwali 🙂 Ja osobiście nie dała bym rady mieszkać na stałe tak daleko od rodziny i znajomych 😉

  2. Konkrety! To lubię w takich postach 🙂 Krótko i na temat, zawarte są naprawdę najważniejsze informacje i gdybym się wybierała do tego kraju to wiedziałabym już na co zwrócić uwagę i od czego zacząć przygotowania do wyjazdu. Bardzo dobry wpis 🙂

  3. Pingback: Kiedy najlepiej jechać do TAJLANDII?? - SIMPLY HAPPY

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *