Jak świętują Halloween w Londynie?

halloween londyn

Zbliża się jedno z najbardziej mrocznych świąt… Halloween. Hucznie obchodzone w Londynie oraz całej Wielkiej Brytani. Dynie, krwiste akcesoria, wampiry i czarownice, już 31.10 wyjdą na ulice miasta, aby wspólnie straszyć się nawzajem.

halloween_pumpkins

HALLOWEEN KIEDYŚ

Geneza Halloween nie jest znana, jednak najbardziej powszechną wersją jest, iż wywodzi się ono z celtyckiego święta z okazji końca jesieni i powitania zimy. W Irlandii znane jest jako Smahain (koniec lata), Walii Noc Galan Gaeaf (wieczór zimowy), Anglosaskich Blodmonath (krwawy miesiąc) oraz w Nordyckich jako zimowe noce. Kapłani celtyccy wierzyli, że w dzień Samhain zacierała się granica między światem żywych i umarłych, a duchom – zarówno złym jak dobrym- łatwiej było przedostać się do świata ludzi żyjących. Ważnym elementem obchodów w tym dniu było palenie ognisk, które miały przyciągać dobre, a odstraszać złe duchy. Sądzi się również, że tradycja przebierania się, oraz zakładania masek ma związek właśnie z odstraszaniem duchów.

HALLOWEEN – GDZIE I KIEDY?

Święto Halloween obchodzone jest – głównie wieczorem i nocą – 31 października. Najbardziej popularne jest w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, oraz Kanadzie. Z roku na rok tradycja przebierania się, wycinania dyń i innych elementów związanych z Halloween powoli rozprzestrzenia się w Europie, nie jest jednak jeszcze tak popularna jak w wyżej wymienionych państwach.

halloween_decoration

HALLOWEEN TERAZ

Obecna forma święta Halloween jest bardziej związana z rozrywka i zabawą, niż strachem przed duchami. W państwach, gdzie ta tradycja jest bardziej rozwinięta przygotowania do Halloween zaczynają się już długo przed wyznaczoną datą, a fakt, iż jest to drugie najbardziej popularne święto po Bożym Narodzeniu, mówi samo za siebie. Sklepy kuszą wystawami, a właściciele zbierają obfite żniwa. Imprezy tematyczne sprzedają swoje bilety dużo wcześniej niż planowana data, a każde z miejsc jest pełne wampirów i innych wilkołaków. Halloween to niezła zabawa zarówno dla dzieci jak dorosłych.

Najbardziej popularna wśród dzieci zabwa, to „cukierek albo psikus” ( ang. „trick or treat„). Dzieci poprzebierane i uzbrojone w wiadereczko, chodzą od domu z gromkim „trick or treat”. Jeśli więc nie chcesz dostać psikusa, musisz podzielić się łakociami. W sklepach w tym okresie, dostępne są różne słodycze w kształcie wampirzych zębów, czaszek, czy gałek ocznych. Im straszniej, tym lepiej 🙂 W samym Londynie ta tradycja jest mniej popularna, głównie ze względu na mieszkańców z różnych stron świata, którzy z uwarunkowań kulturowych i religijnych nie obchodzą tego swięta na taką skalę, bądź tez wcale.

halloween_sweets halloween_trick_or_treat

Kolejną zabawą – zarówno dla dzieci jak i dorosłych – jest wycinanie dyni. Najczęściej są to straszne grymasy, przypominające ludzką głowę. Opróżniamy środek z miąższu i umieszczamy świeczkę. Tym sposobem mamy super dekorację domu i ogrodu.

halloween_pumpkins

Wielką frajdą jest tez samo strojenie domów. Ta tradycja najbardziej rozwinęła się w USA, gdzie dosłownie strojone są całe budynki.

Halloween_house

W Halloween odbywa się tez wiele imprez tematycznych. Bilety często rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem i nawet w Londynie – gdzie klubów jest tysiące – może się okazać, że 31.10 bez wcześniejszej rezerwacji nie bezie dla nas miejsca. Najczęstszym motywem przewodnim są wampiry, zombie i czarownice, ale tak naprawdę każdy pomysł jest dobry, byle by był straszny 😉

halloween_makeup halloween_costumes

Tak to wygląda w Londynie i okolicy, a jak jest w Twoim mieście?
Czy też chętnie uczestniczysz w przebieranych imprezach tematycznych w ostatni weekend października?
Podziel się swoją opinią w komentarzach 🙂

 

8 thoughts on “Jak świętują Halloween w Londynie?”

  1. Szkoda, że u nas to święto jest demonizowane. U mnie sąsiadki potrafią dzieciaki wyzywać od bezbożników i chlapać święconą wodą.. A to ma być po prostu dobra zabawa nie tylko dla dzieciaków

  2. Nigdy nie brałam udziału w zabawie na Halloween. Nie żebym miała coś przeciwko, po prostu nigdy jakoś się nie złożyło.
    Za to tradycją od jakiś dwóch, trzech lat stało się, że do drzwi pukają dzieci po cukierki :))

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *