Słonie w Tajlandii. Odwiedź sanktuarium słoni w Chiang Mai

słonie w tajlandii chiang mai

Mówisz Chiang Mai, myślisz słonie! Te piękne stworzenia są nierozerwalnie związane z krajobrazem północnej Tajlandii. Jak dobrze że już coraz rzadziej – oby wkrótce wcale – są kojarzone jedynie z jazdą na ich grzbiecie przez dżunglę. Sanktuaria powstały w celu ich ochrony i zapewnienia im lepszych warunków do życia.

Do niedawna główną atrakcją turystów odwiedzających Chiang Mai był trekking… trekking na słoniach!! Te piękne istoty musiały nieść na swoich plecach ciężki koszyk/ siedzisko oraz zazwyczaj dwójkę ludzi. Najgorszy jest jednak proces tresowania słoni, tak aby wykonywały konkretne komendy. Są one bite, wiązane i doprowadzane do takiego stanu, że w końcu zaczynają wykonywać to co są ‚proszone’!

Jakie jednak szczęście, że ludzie coraz częściej wybierają turystykę zrównaważoną, która zakłada ochronę środowiska i jej mieszkańców.

Aktualnie słonie w Tajlandii przebywają w tzw. sanktuariach. Przebywają tam słonie uratowane z cyrku, lub obozu pracy, a opiekę nad nimi obierają dane stowarzyszenie (nie wiem jak dokładnie ich nazwać) często spotkacie tam wolontariuszy.

Słonie w Tajlandii

Jadąc do Chiang Mai wiedziałam od razu, że odwiedzimy jedno z takich miejsc, wybór padł na Maerim Elephant Sanctuary polecone nam przez właścicielkę guest house’u w którym się zatrzymaliśmy.

W wybranym przez nas Sanktuarium Słoni, znajdowały się na ten czas 4 słonie, w tym jeden malutki. Dwa ( mama z dzieckiem) zostały wykupione z cyrku, dwa natomiast z obozu pracy w Birmie, gdzie ich głównym zadaniem było ciągnięcie wycinanych drzew.

Słonie w Chiang Mai | MAERIM elephan sanctuary

Atrakcje: Wiem jak to brzmi, ale tak dla turystów zaplanowane są różne atrakcje.

1.Karmienie słoni bananami (uwielbiają je!)

2. Wspólna wycieczka kamperami do lasu po bananowce

3. Kąpiel błotna

4. Spacer nad rzekę, kąpiel w rzece

5. Wspólne gotowanie - już bez słoni 😀

Czy warto?

 Uważam, że tak i to bardzo! Zastrzeżenia może budzić fakt czy te słonie faktycznie tak bardzo lubia kąpiel błotną czy też zwykłą w rzece, mam nadzieję jednak, że jest to dla nich przynajmniej obojetne.

Z tego co tłumaczyl nam wolontariusz przebywający w sanktuarium, one te wszystkie atrakcje lubią i na pewno jest im 100 razy lepiej niż np w cyrku gdzie są bite. Tu robią co chcą, no poza czasem kiedy odwiedzają je turyści. Nie moga wypuścić ich nawolność, bo nie dały by sobie tam rady (od małego przebywaja z ludźmi).

Sanktuarium jednak też musi się z czegoś utrzymać, a także zapewnić pełną opieke słoniom, która jak możecie osbie wyobrazić nie kosztuje mało.

Marzyłam aby zobaczyć na żywo słonie w Tajlandii i stwierdzam, że było to jedno ze wspanialszych przeżyć jakich doświadczyłam. Jestem przekonana, że jeśli każdy turysta zamiast wybierać miejsca gdzie zwiarzęta są męczone, bite wybierze tego typu ‚atrakcje’ to świat bedzie pięniejszy!

Informacje praktyczne

  • Wycieczki do sanktuarium ze słoniami można wykupić w wielu miejscach w mieście, najlepiej potencjalne miejsce sprawdzić na np Trip Advisor.
  • Po wykupieniu wycieczki dostaniecie informację co musicie ze sobą zabrać. W naszym wypadku był to strój kąpielowy, krem do opalania.
  • Na miejscu dostajecie ubranie na zmianę (czyste, wyprane) w które należy się przebrać.
  • Nasza wycieczka zakładała dwa posiłki (papaya salad na lunch i zupka DIY na obiad).

3 thoughts on “Słonie w Tajlandii. Odwiedź sanktuarium słoni w Chiang Mai”

  1. Słonie to cudowne zwierzęta, niestety często przez ludzi wykorzystywane. Planując wizytę w sanktuarium zawsze dobrze trzeba najpierw sprawdzić dany obiekt. Jednak obcowanie blisko ze słoniami to niesamowite przeżycie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *