Praga w dwa dni

praga

Pytanie skąd Praga, skoro dopiero co mówiliśmy, że lecimy z Amsterdamu?  A więc okazuje się, że dotarcie do Holandii przez Czechy kosztuje nas prawie tyle samo co bezpośredni lot do Amsterdamu (plus koszt pobytu na miejscu). Czemu więc nie wykorzystać takiej okazji?

PRZEZ CIESZYN DO PRAGI

Do Pragi dotarliśmy połączeniem bus Krk – Cieszyn plus pociąg Cieszyn – Praga. Na miejscu zakwaterowanie z Groupon – nocleg ze śniadaniem.

cieszynlogo
zdjęcie Zrobione kalkulatorem 😀

Pragę wspominamy wspaniale i już nie możemy się doczekać  kiedy tam wrócimy. Tym razem jednak latem, a przynajmniej wiosną.

Szybkie streszczenie: Kraków, Dworzec Główny- Cieszyn Polski – Cieszyn Czeski – Praga, Dworzec Główny –  łącznie w Pradze niecałe 3 dni, dwie noce. Co charakteryzuje Pragę? Wspaniałe zabytki, pyszne knedliczki z gulaszem, trdelnik, Budwaiser i uśmiechnięci Czesi (być może przez legalną marihuanę, a może po prostu taka mentalność).

PRAGA ZWIEDZANIE

Zakwaterowanie w hotelu i wyruszamy odkrywać Pragę. Nasz hotel znajdował się dość blisko centrum, tak więc wszędzie przemieszczaliśmy się pieszo. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Rynek, gdzie zobaczyć można między innymi słynny Zegar Orloj, Ratusz, Kościół Tyńskiego oraz podziwiać piękne kolorowe kamiennice.

hradczany praga - zamek

Muszę w tym miejscu powiedzieć, że pogoda nas nie rozpieszczała, lecz nie dawaliśmy za wygraną. Tak więc krótka przerwa na herbatę z imbirem, miodem i cytryna (nasza ulubiona, a dodatkowo bardzo zdrowa,więcej na ten temat znajdziecie >>tu<<) i ruszamy dalej.

travel-couple

Następny punkt to Most Karola. Mierzący ponad 500 metrów długości i prawie 10 szerokości,to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Pradze. Łączy on dzielnice Mala Strana i Stare Miasto.

Zdobią go liczne figury, lecz najbardziej znana jest figura Św.Jana Nepomucena. Według legendy ma ona przynosić szczęście. Nie sposób ją pominąć, oblegają ją bowiem tłumy turystów pragnących potrzeć płaskorzeźbę znajdującą się tuż pod figurą. Przy jednym końcu mostu znajduje się Brama Mostowa, a na niej wieża widokowa. Prowadzą na nią 138 kręte schody,które polecamy pokonać,aby zobaczyć piękną panoramę Mostu i Starego Miasta.

praga - most - karola

Po tak intensywnym zwiedzaniu pora na przerwe obiadową. A na stole nic innego jak przepyszne knedliczki z gulaszem! Do tego zimne, wspaniałe czeskie piwo i od razu nabieramy siły na dalszą wędrówkę. Na deser oczywiście trdelnik, czyli słodki, czeski przysmak.

trdelnik

Najedzeni i napojeni idziemy dalej w stronę Kampy, czyli niewielkiej wyspy, a właściwie półwyspu znajdującego się między Wełtawą a Certovką.

Na miejscu poza restauracjami, hotelami i domami znajdziemy również park z placem zabaw dla dzieci, a także znane i kontrowersyjne (jak dla kogo) Bobasy Davida Cernego.

 david-cerny kampa

Latem odbywają się tu również liczne imprezy i koncerty. Z wyspy mamy również piękny widok na Most Karola, który zapomniałam wspomnieć, trzema filarami opiera się właśnie na wyspie.

Na tym zakończyliśmy dzień pierwszy,  tzn. zwiedzanie, bo sam dzień zakończyliśmy pysznym Budwaiserem w pobliskim pubie 🙂

10408622_847726341954184_7784488225312223466_n

PRAGA ZWIEDZANIE – DZIEŃ 2

Pobudka,śniadanie i w drogę. Dzień drugi to głównie Zamek na Hradczanach, wzniesiony na wzgórzu nad Wełtawą, dawna siedziba królów czeskich oraz Plac Wacława.

 plac-wacława

Plac Wacława, miejsce spotkań, bogate w liczne sklepy i restauracje. Na placu zobaczyć można rzeźbę Św. Wacława, patrona Czech. Idąc w górę placu, na jego końcu znajdziemy Muzeum Narodowe.

muzeum-narodowe-praga

Warto odwiedzić to miejsce przed Świętami Wielkanocnymi bądź Bożego Narodzenia, ponieważ tu właśnie odbywają się kiermasze świąteczne 🙂

Zamek na Hradczanach, dawna siedziba królów czeskich, obecnie siedziba prezydenta Czech. Całość robi ogromne wrażenie, pomimo iż nie byliśmy w częściach płatnych. Jedyną atrakcją na jaką sobie pozwoliliśmy było wejście na wierze widokową Katedry św.Wita,Wacława i Wojciecha. Podziwiać z niej można wspaniałą panoramę Pragi. Sama katedra równie piękna, bogata w witraże i zdobienia.

 praguezamek-praga

Co jeszcze?  Należy „zaliczyć” wszystkie trzy dziedzińce, a na nich następująco: Pałac zamkowy, Bazylikę św. Jerzego, Złotą Uliczkę, Belweder królowej Anny, Kaplicę św. Krzyża, Kaplicę Wszystkich Świętych, Czarną Wieżę, Wieżę Prochową, oraz zejść w dół Wielkimi Schodami Zamkowymi.

zamek na hradczanach

Powiem szczerze, że wybraliśmy się na zwiedzanie bez żadnego wcześniejszego przygotowania. Mam tu na myśli, jakiejkolwiek wiedzy co warto zobaczyć, za co trzeba płacić i gdzie właściwie akurat jesteśmy. Jedno jest jednak pewne, do Pragi wrócimy, tym razem jednak z konkretnym rozeznaniem 🙂

rynek praga

Po zejściu ze wzgórza tą samą drogą udaliśmy sie znów na Rynek, a stamtąd do hotelu. Wieczorem nie innaczej, jak odwiedziliśmy pub i próbowaliśmy kolejnego, czeskiego piwa.

 

 krecik

 

Z rana dnia trzeciego, udaliśmy się zaraz po śniadaniu na lotnisko skąd prostą drogą powędrowaliśmy do Amsterdamu.

>>> 7 must do in Amsterdam <<<

 

 

 

 

Mam nadzieje, że podobała wam się nasza, krótka historia z Pragi
i będziecie z nami w Amsterdamie 🙂

 

 

10 thoughts on “Praga w dwa dni”

  1. W Pradze byłam kilka razy. Ostatni mój pobyt, to podróż poślubna. Razem z mężem odkrywaliśmy wspólnie uroki tego miasta. Objedliśmy się Trdelnikami (musiał mnie powstrzymywać przed kupieniem następnych :)), knedlikami z kaczką i obowiązkowo piwo do każdej kolacji. Jak będziecie w cieplejszych miesiącach, to warto wybrać się na grające fontanny Krizikova. Są różne „spektakle”, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

  2. Pingback: Niesamowity rok 2018! Wielkie podsumowanie - SIMPLY HAPPY

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *