Top
  >  O LONDYNIE   >  Praca w Londynie – potrzebne dokumenty, NIN, konto bankowe i inne
dokumenty potrzebne do pracy w londynie
Pomimo ogłoszonego Brexitu, do Londynu wciąż napływają obcokrajowcy, szukający pracy. Dla nas osobiście nic się nie zmieniło, ani w naszych miejscach zatrudnienia, ani w postawie Brytyjczyk - Emigrant. Może też ze względu na fakt, że jednak w Londynie tych drugich jest więcej 😉 Jeśli więc i Ty jesteś otwarty na nowe doświadczenia, chcesz spróbować swoich sił na nowym rynku pracy, zapoznaj się z naszą listą poniżej. Zawarliśmy w niej trzy rzeczy, które musisz mieć aby podjąć legalną pracę w Londynie, a właściwie to zanim jeszcze nawet zaczniesz jej szukać.

Praca w Londynie - potrzebne dokumenty

Jeśli czytasz ten tekst dalej, to znaczy, że chcesz się dowiedzeić więcej na temat dokumentów jakie będą Ci potrzebne do pracy w Londynie. Poniżej znajdziesz listę trzech rzeczy, które musisz mieć, bez nich nie masz nawet co tracić cennego czasu swojego i pracodawcy. Do tej listy zaliczamy:
 • NIN - National Insurance Number
 • Konto Bankowe
 • Adres zamieszkania
Są to jedne z podstawowych informacji, o które zostaniesz zapytany już podczas rekrutacji. Przyjrzyjmy się im jednak bliżej i zobaczmy, co dokładnie jest nam potrzebne, jak to zdobyć, gdzie zadzwonić, o co pytać??

National Insurance Number

Pierwszym na liście jest NIN, czyli nasz osobisty numer ubezpieczenia. Jest on wyrabiany jednorazowo i  indywidualnie, a służy rejestracji w systemie ubezpieczeń oraz w systemie podatkowym. Jest on podstawą do podjęcia legalnej pracy w UK i poprostu musisz go mieć! Taki numer wyrabiamy w jednym z oddziałów  HM Revenue, po wcześniej umówionej wizycie. Tak więc najpierw dzwonimy pod numer 0300 200 3500 - będąc w UK, oraz na +44 191 203 7010 - dzwoniąc z zagranicy. Następnie podczas rozmowy, odpowiadamy na zadane nam pytania o dane osobowe (min. imię, nazwisko, potwierdzenie adresu zamieszkania, nazwa/adres pracodawcy). Po krótkim wywiadzie, zostaniemy poinformowani o czasie i miejscu spotkania, na które musimy się zgłosić z wszystkimi potrzebnymi dokumentami oraz listem (który oni wysyłają) potwierdzającym to właśnie spotkanie. Trzeba jednak pamiętać, że na takie spotkanie czeka się nieraz nawet dwa tygodnie, a następne dwa na list z naszym numerem. Daje nam to miesiąc, bez podstawowego dokumentu, który pozwoli, nam legalnie pracować. Najlepiej umówić sie na wizytę, będąc jeszcze w Polsce, dzięki temu oszczędzamy trochę czasu. Musimy jednak w takim wypadku mieć potwierdzony adres zamieszkania, na który wyślą nam list z datą i godziną wizyty. Dobrze jest mieć tu kogoś znajomego, kto pozowli nam użyć swój adres. Jeśli nie mamy nikogo, może warto skorzystać z jednej z grup na facebooku, gromadzącej naszych rodaków i tam zapytać, czy ktoś nie pomoże. Jeśli chodzi o informację o pracodawcy, to gdy mamy z góry "załatwioną" pracę problem z głowy, jeśli nie to zawsze można powiedzieć, że mamy okres próbny i jeszcze nie mamy umowy i chyba to też przejdzie. Nie chę jednak nikogo wprowadzać w błąd, dlatego warto ten aspekt doczytać np. na www.gov.uk/national-insurance.

Konto Bankowe

Kolejnym punktem jest konto bankowe - potrzebne w 90% miejsc pracy. W londynie w większości firm zatrudniane są setki, lub tysiące ludzi, nikt więc nie ma czasu i ochoty bawić sie w płacenie gotówką. Konto bankowe jest więc tu niezbędne, aby podjąć pracę, ale co ważniejsze - otrzymać za nią wynagrodzenie 😀 Aby otworzyć konto bankowe, podobnie jak z NIN, musimy umówić się w Banku na spotkanie. Potrzebujemy mieć też wszystkie, niezbędne dokumenty - czyli ID lub Paszport, oraz po raz kolejny potwierdzenie adresu zamieszkania. Czasem też jakiś dokument z miejsca pracy, np umowę. Jeśli mamy wszystkie dokumenty, przychodzimy na umówione wcześniej spotkanie i zostaje nam otwarte konto osobiste. Pod tym linkiem znajdziecie informacje o tym, co jest potrzebne aby otworzyć konto w jednym z oddziałów Barclays.Jeśli chodzi o opłaty za prowadzenie konta, to są one niskie, a wypłaty w większosci bankomatów darmowe. Jednymi z popularniejszych banków w Londynie są wspomniany wcześniej Barclays, a także Lloyds, HSBC.

Adres zamieszkania

Ostatnim z punktów, ale wcale nie mniej ważnym przed rozpoczęciem pracy w Londynie, jest adres zamieszkania. Jak już zauważyliście wcześniej, jest on nam niezbędny do ubiegania się o NIN, a także w trakcie otwierania konta bakowego. Najlepszą sytuacją dla osób dopiero chcących tu przyjechać - jak zostało wspomniane wcześniej, jest posiadanie kogoś znajomego na miejscu. Taka osoba, na pewno przenocuje nas parę nocy, zanim sami czegoś nie znajdziemy plus pozwoli użyć swójego adresu, do wcześniej wymienionych formalności. Jeśli jednak nie mamy takiej dobrej duszyczki, nic straconego, musimy za to mieć więcej oszczędności na start. Na początek proponuje wynająć mały tani, pokój z krótkim okresem wypowiedzenia, a następnie szukać czegoś lepszego, bliżej pracy. Zanim jednak coś wynajmiemy pare nocy musimy zatrzymać się w hostelu lub airbnb - są to najatańsze formy noclegu. Sam proceder szukania mieszkania/pokoju/domu rozwiniemy następnym razem. Powracając jednak do samego faktu posiadania adresu, nie jest on zawsze obowiązkowy do podjęcia pracy jako sam w sobie. Oczywiście na umowie widnieje nasz adres, ale na pewno wiele firm zgodzi sie go uzupełnić/zmienić gdy już coś wynajmiemy. 

Podsumowanie

Podsumowując, nie wiemy jak sytuacja będzie wyglądąć za kilka miesięcy, jednak na ten moment nie spotkaliśmy się z żadną zmianą od momentu ogłoszenia Brexitu. Tak więc jeśli zastanawiasz się nad przyjazdem do Londynu na prace sezonową lub na dłużej, sądzimy, że nie ma żadych przeciwskazań aby to zrobić. Zanim jednak spakujesz walizkę i kupisz bilet w jedną stronę, pamiętaj o informacjach podanych wyżej. Londyn jest drogi, a im dłuzej musisz czekać na pracę, tym wieksze oszczędności musisz mieć na starcie. Tak więc dla przypomnienia i utrwalenia. Trzy rzeczy/ dokumenty potrzebne do podjęcia pracy w Londynie:
 • NIN,
 • Konto bankowe
 • Adres zamieszkania

Chętnie usłyszymy wasze opinie na ten temat - uwagi, sugestie oraz potencjalne pytania. Nie wahaj się wiec i zostaw komentarz, a my na niego z miłą chęcią odpowiemy 🙂

Comments:

 • Marzec 16, 2017

  Wartościowy wpis, dzięki!

  reply...
 • Marzec 16, 2017

  Bardzo przydatny i konkretny artykuł. Miejmy nadzieję, że w przyszłości nadal będziemy mieli możliwość by pracować w Wielkiej Brytanii 🙂 Ja osobiście nie chciałabym akurat tam wyjechać, ale znam wiele osób które uwielbiają ten kraj. Uważam, że każdy powinien móc wybrać gdzie chce mieszkać czy pracować.

  reply...
 • Marzec 17, 2017

  kilka lat temu pracowałam w angli i pamietam, że na ten list to czekałam pół wieku 😀 w końcu doszło i mogłam szukać pracy. Szkoda że nie pisałaś o tym wcześniej, pomyslałabym i umówiła sie na spotkanie jeszcze będąc w Pl 😀 rzeczywiscie oszczedza to czas 🙂

  reply...
 • Sierpień 28, 2017

  Fajnie, że podałaś te informacje w przejrzysty sposób. Wielu osobom zaoszczędzi to mnóstwa poszukiwań i stresu 🙂

  reply...
 • Asia

  Wrzesień 13, 2017

  Hej wlasnie jade w listopadzie do Croydon. Moge zatrzymac sie u znajomych , ale jest problem z adresem oni twierdza ze nie moga mi dac potw adresu, bo to jest mieszkanie z council nie wlasnoaciowe. I tak mowi kazdy w UK kogo znam w kwestii udzielenia pomocy z adresem. Jak to ogarnac moze jednak jakos moge uzyc ich adresu moze jestesmy niedoinformowani. Z gory dziekuje za info 🙂

  reply...
 • Asia

  Wrzesień 15, 2017

  Dzieki za info… rzeczowe forum wkoncu….wiele ludzi potrzebuje rad czy infprmacji, a sa one czesto nieobiektywne jesli chodzi o UK… to forum jest prowadzone bardzo dobrze… mam nadzieje ze ten temat bedzie kontynuowany.. ze swojej sttrony jak sie ogarne w UK tez dam znac jak to wszysyko u mnie wygladalo 🙂

  reply...
 • Marta

  Grudzień 21, 2018

  Czy konieczne jest posiadanie konta w brytyjskim banku? Konto walutowe (funty) w polskim banku nie będzie wystarczające?

  reply...

post a comment