Medina w Marrakeszu – czyli najbardziej zaskakująca część miasta

medina w marrakeszu

Medina w Marrakeszu to najbardziej chaotyczne i nieokiełznane miejsce w jakim byłam. Ta historyczna część miasta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest głównym miejscem jakie należy zobaczyć będąc w Marrakeszu.

Podobnie jak wiele marokańskich miast, Marrakesz składa się ze starego, ufortyfikowanego miasta pełnego sprzedawców i stoisk – zwanym Medina. To tu znajdziecie najwięcej z atrakcji, w tym niesamowity plac Jam el Efna czy muzeum Marrakeszu.

Medina w Marrakeszu

Plac Jam EL Efna

To miejsce tętni życiem praktycznie przez 24H, choć swoją kulminację ma wieczorem kiedy otwierają się wszystkie stoiska a na placu pojawiają się min. poskramiacze węży.

Idealne miejsce aby spróbować lokalnych dań w jednej z restauracji znajdujących się wokół placu, a także typowej marokańskiej herbaty –  tak rano jak wieczorem. Obowiązkowo w restauracji z tarasem na dachu tak aby podziwiać cały, tętniący życiem plac Jam el Efna.

Meczet Koutobia i Medersa Ben Yuseff

Te dwa miejsca są obowiazkowym punktem do zobaczenia podczas wizyty w Medinie i Marrakeszu w ogóle. 

Meczet Koutoubia znajduje się tuż przy wspomnianym wcześniej placu Jamma El Effna i jest jedną z najbardziej fotogenicznych atrakcji w Medinie, ze względu na wysoką wieżę widoczną już z oddali.

Medersa Ben Yuseff to islamska uczelnia, która funkcjonuje dziś jako islamskie miejsce historyczne. Ben Youssef Madrasa był największą islamską uczelnią w Maroku w czasie jej trwania.

Ważne!! Budynek jest aktualnie w renowacji aż do 2020 roku.

Bahia Palace

Pałac Bahia został zbudowany w XIX wieku przez wielkiego wezyra Si Ahmed ben Musa, który zamieszkiwał tu ze swoimi czterema żonami, 24 konkubinami i wieloma dziećmi. Pałac w swym czasie zyskał reputację jednego z najlepszych w Maroku i był przedmiotem zazdrości innych zamożnych obywateli. Pałac mieści się w ogrodzie o powierzchni aż 2 ha, w samym sercu miasta i jest jedną z największych atrakcji w okolicy.

Bilet wstępu – 20MAD

Godziny Otwarcia – Codzienie od 9:00 do 16:30/ Piątek 15:00 do 17:45

Muzeum Marrakeszu

Muzeum mieści się w pałacu Dar Menebhi, zbudowanym pod koniec XIX wieku przez Mehdi Menebhi. Pałac został starannie odremontowany przez Fundację Omar Benjelloun i w 1997 roku przekształcono go w muzeum. Budynek stanowi przykład klasycznej architektury mauretańskiej, z fontannami na centralnym dziedzińcu, tradycyjnymi miejscami do siedzenia, łaźnią turecką oraz misterną glazurą i rzeźbieniami. Centralną część zajmuje dziedziniec zawierający ogromny, centralnie zawinięty żyrandolowy element sufitowy, składający się z metalowych płyt ozdobionych drobnymi geometrycznymi i epigraficznymi wycięciami. W muzeum znajdują się eksponaty zarówno współczesnej, jak i tradycyjnej sztuki marokańskiej, a także znakomite przykłady książek historycznych, monet i ceramiki berberyjskiej, marokańskiej kultury żydowskiej i islamskiej.*1

Bilet wstępu –  30 MAD

Godziny Otwarcia – codziennie od 9:00 do 18:30

Sklepy, stoiska, stragany

Medina to jeden, wielki plac targowy. Na każdym kroku spotkamy tu sprzedawców oferująych nam różne produkty od dywanów po zioła i herbaty. Obowiazkowo trzeba się tu dobrze targować i być asertywnym. Sprzedawcy potrafią kilkakrotnie zawyrzać ceny oraz być nachalni. Część stoisk otwiera się dopiero wieczorem, szczególnie te znajdujace się na placu Jam el Efna. 

Tak jak widzicie, Medina w Marrakeszu to miejsce, które każdy musi zobaczyć będąc w mieście. To tu poznać można na własnej skórze Marokańską kulturę, podziwiać ciekawą architekturę oraz wczuć sie w klimat miasta.

*1 – opis Muzeum został oparty na informacjach z Wikipedia.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *