Marrakesz praktyczne informacje: ceny, bezpieczeństwo, nocleg

marrakesz_jemma_el_efna

Od kiedy bilety lotnicze do Marrakeszu kosztują coraz mniej, rośnie liczba osób chcących poczuć afrykański wiatr we włosach. Wiemy też, że wielu z was nurtują pewne zagadnienia związane z takim wyjazdem, dlatego też spieszymy z pomocą. Zebraliśmy najczęściej wyszukiwane informacje dotyczące cen, noclegu, bezpieczeństwa, innymi słowy praktyczny poradnik dotyczący Marrakeszu.

MARRAKESZ LOTNISKO/ WIZA

Do Marrakeszu nie wymagana jest wiza, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni. Na lotnisku należy jedynie wypełnić wniosek imigracyjny kontroli paszportowej. Na wniosku trzeba wpisać adres pobytu w Maroko, dlatego warto mieć to wcześniej przygotowane. Poza tym Imię, Nazwisko, Nr Paszportu itp.
W drodze powrotnej, lecąc linią Ryanair należy mieć wydrukowane karty pokładowe. Taką informację dostaliśmy podczas odprawy online i tak też zrobiliśmy. Nie było możliwości ściągnięcia mobilnej wersji karty pokładowej. Dodatkowo każdy pasażer, bez względu na to czy ma bagaż rejestrowany czy nie, musi się odprawić na lotnisku, dopiero po tym może się udać do kontroli osobistej. Warto pamiętać o tych informacjach!

MARRAKESZ PIENIĄDZE

Walutą obowiązującą w Maroko jest Dirham Marokański. Na dzień 20.12.2017 r. 1€ = 10.97 MAR. My dla ułatwienia przy przeliczaniu cen,  liczyliśmy 1€ = 10 MAR.
Pieniądze możemy wymienić w kliku miejscach: na lotnisku, w kantorze, w banku. Kurs na lotnisku to 10.50, a w kantorze tak jak wspomniałam 10,97.

MARRAKESZ NOCLEG

Baza noclegowa w Marrakeszu podzielona jest głównie na dwie części: Stare i Nowe Miasto.
Stare miasto (Medina) oferuje nam wiele hoteli, zwanych Riad, gdzie pośród gwaru ulicznych sprzedawców, wśród wąskich uliczek można lepiej poznać historyczną część miasta. My zatrzymaliśmy się w jednym z takich miejsc i jeśli mamy być szczerzy, następnym razem wybralibyśmy miejsce poza Mediną, w spokojniejszej lokalizacji.
Kolejnym miejscem, jest tzw. Nowe Miasto. Nowe hotele, zachodnie sklepy i restauracje, również popularne fast-food’y. Tu poczujesz się bardziej jak w domu, a spacerem w pół godziny dotrzesz do Starego Miasta. W tej części miasta znajdują się też rożne kluby czy szisza bary, które w starej części miasta, ze względów religijnych nie występują.

marrakesz_riad

MARRAKESZ BEZPIECZEŃSTWO

W naszej ocenie Marrakesz jest bezpiecznym miastem i nie powinniście mieć obaw przed wizytą. W bardziej obleganych miejscach znajdziemy policjantów i żołnierzy, którzy pilnują porządku, dając tym samym poczucie bezpieczeństwa. Jadąc jednak do Marrakeszu, należy pamiętać, że jest to miasto o zupełnie innej kulturze niż nasza, którą należy szanować jeśli nie chce się mieć problemów. Jest to przede wszystkim państwo muzułamańskie, co za tym idzie kobiety powinny być ubrane z rozwagą, bez wielkich dekoltów czy mini spódniczek.
Nie mieliśmy ani jednej sytuacji, w której chcieli by nas okraść, pomimo to lepiej uważać na cenniejsze przedmioty bo zawsze może się znaleźć ktoś nieuczciwy.
W Medinie normą są skutery, rowery, wozy konne, przeciskające się przez wąskie uliczki Starego Miasta. Należy na nie bardzo uważać, gdyż poza klaksonem nie wykonują oni żadnych prób zatrzymania się i łatwo zostać potrąconym. Podobnie sytuacja ma się na drogach. W miejscach gdzie są światła wygląda to spokojnie, natomiast na pozostałych przejściach dla pieszych, musimy uciekać przed nadjeżdżającymi pojazdami, które nie planują się zatrzymać. Tu też łatwo wpaść pod koła, szczególnie motorów.

MARRAKESZ CENY

 • Autobus z lotniska (11,12) i inne miejskie – 4 MAD
 • Herbata Marokańska – od 10 MAD
 • Tajin – od 35 MAD
 • Couscous – od 35 MAD
 • Pizza – od 20 MAD
 • Kebab – 20 MAD
 • Croissant, w sklepie – 5 za 12 MAD
 • Cola – 8 MAD
 • Woda – 5-10 MAD
 • Zupa Marokańska – 5 MAD
 • Sałatka Marokańska – 7 MAD
 • Sok mandarynkowy, choć twierdzą, że pomarańczowy 🙂 – 4 MAD
 • Sok pomarańczowy – 10 MAD
 • Magnes – 10 MAD
 • Pocztówka – 5 MAD
 • Wejście do El Badi Palace – 10 MAD, plus 10 za wejście do muzeum
 • Wejście do Bahia Palace – 10 MAD
 • Ogród  Yves Saint Laurent – 70 MAD, plus muzeum 100 MAD
 • Objazdówka autobusem Hop On – Hop Off – 190 MAD za dwa dni, dwie trasy

MARRAKESZ ZIMĄ

W Marrakeszu zimą panuje bardzo zdradziecka temperatura. W dzień termometr wskazuje nawet 20 stopni, natomiast nocą spada o 15 w dół. Warto więc pakując walizkę wziąć ze sobą ciepły polar, kurtkę czy czapkę. Podczas naszej grudniowej wizyty, przez pięć dni było idealnie niebieskie niebo.

marrakesz

MARRAKESZ – CO JEŚĆ?

Jadąc w rejony, gdzie ”zemsta faraona” jest zmorą nie jednego turysty, warto przestrzegać pewnych zasad dotyczących jedzenia. Można bezpiecznie jeść w restauracjach, zaopatrzyć się w przekąski w sklepach (min. Carrefour), czy nawet straganach ulicznych. Pijemy wodę tylko butelkowaną, szczelnie zapieczętowaną. Sądzę, że śmiało warto korzystać z możliwości picia świeżo wyciskanego soku pomarańczowego, czy innych lokalnych przysmaków. Lepiej jednak dmuchać na zimne i z rozwagą wybierać posiłki.

MARRAKESZ – CO KUPIĆ?

Stare miasto – Medina – to jeden, wielki, głośny, tętniący życiem plac targowy. Każda ulica, to dziesiątki stoisk oferujących kosmetyki, wyroby ze skóry, ubrania itd. Produkty na stoiskach powtarzają się, więc znajdziemy w wielu miejscach te same rzeczy, jednak – tu uwaga – w różnych cenach. Ile zapłacimy zależy jedynie od nas i naszej umiejętności targowania się. Warto więc przed zakupem rozeznać się na kilku stoiskach, jaka jest średnia cena za interesujący nas produkt.

marrakesz_ceramika marrakesz_wyroby_drewniane

Z Marrakeszu przywieźć można dosłownie wszystko, ale z rzeczy najbardziej ciekawych i typowych dla regionu zaliczyć można:

 • Olejek Arganowy i inne kosmetyki go zawierające.
 • Wyroby skórzane, w większości ręcznie robione.
 • Ceramikę, pięknie, ręcznie zdobioną.
 • Naczynia do przygotowywania regionalnego dania Tajin.
 • Wyroby z drewna, również ręcznie robione – szachy, kuferki, tace.

marrakesz_roze

Jeśli nie znaleźliście odpowiedzi na interesujące was zagadnienie, śmiało piszcie w komentarzach lub wiadomości prywatnej. Chętnie też podpowiemy jak taki wyjazd zorganizować 🙂

5 thoughts on “Marrakesz praktyczne informacje: ceny, bezpieczeństwo, nocleg”

 1. Właśnie zamierzamy się wybrać i znalazłem tutaj dużo ciekawych informacji! Świetnie i dzięki. Jedna uwaga: nie MAR a MAD 🙂 Pozdrawiam i wszystkiego dobrego!

 2. Pingback: Medina w Marrakeszu - czyli najbardziej zaskakująca część miasta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *