Kontrola bezpieczeństwa – 5 kroków jak przejść ją szybko i sprawnie

kontrola bezpieczenstwa

Po dziesiątkach jak nie setkach lotów jakie w swoim życiu odbyłam, kontrola bezpieczeństwa jak i samo pakowanie nie jest już dla mnie stresujące. Jednak dawniej było i dlatego też bazując na swoim doświadczeniu chciała bym Wam przekazać 5 tipow na to jak sprawnie i szybko przejść kontrolę bezpieczeństwa. 

1. Pakowanie

Już podczas pakowania należy wziąć pod uwagę kontrolę bezpieczeństwa i to jakie przedmioty będziemy musieli pokazać.
Dlatego warto zawsze na wierzchu trzymać całą elektronikę oraz płyny. Jeśli mamy dwa bagaże podręczne najlepiej te rzeczy trzymać w mniejszym plecaku/ torebce a walizkę oddać od razu na taśmę.

2. Przedmioty zakazane

Jak już mówimy o pakowaniu to należy pamiętać, że istnieje lista przedmiotów zakazanych, których nie można wnieść na pokład w bagażu podręcznym. Każdy kraj ma tą listę nico inną dlatego warto to zawsze sprawdzić na stronie przewoźnika. Ciekawostka, w Tajlandii i innych krajach sąsiadujących zakazane jest przewożenie duriana (owoc) ze względu na jego intensywny, nieprzyjemny zapach.

3.odpowiedni outfit

Na czas lotu najlepiej wybierać luźne, wygodne ubrania. Po pierwsze będziemy mieć większy komfort, po drugie mniej rozbierania podczas kontroli osobistej. Zawsze musimy ściągnąć pasek, zegarek, buty na obcasie, buty z grubszą podeszwą, kurtkę, czapkę, chustę itd. Ja zawsze podróżuje w wygodnych spodniach, butach sportowych i bluzie.

4. Limit płynów

Wspomniałam wcześniej, że podczas pakowania warto mieć płyny gdzieś na górze aby był do nich szybki dostęp. Należy jednak również pamiętać, że do bagażu podręcznego możemy zabrać płyny o pojemności do 100 ml każdy i do 1 l łącznie. Dodatkowo wszystkie muszą zmieścić się do plastikowej torebeczki o średnich wymiarach 20 na 20 cm, którą  dostajemy na lotnisku.

Żródło:https://www.rossmann.pl/

5. Odbiór bagażu

Po tym jak nasz nasz bagaż szczęśliwie przejedzie przez skaner ląduje na taśmie skąd możemy go odebrać. Warto w tym momencie zachować szczególną uwagę czy na pewno wszystko zabraliśmy, czy nic nie zostało w pojemniku na taśmie. Ten moment zazwyczaj jest dość nerwowy bo bagaż leci jeden po drugim, pasażerowie czekają, taśma jest krótka i w pośpiechu można czegoś zapomnieć. Najlepiej zabrać swój pojemnik na bok, na specjalny stolik i tam powoli bez stresu schować z powrotem wszystkie przedmioty do walizki czy plecaka.

Wykonując te kilka prostych czynności zaoszczędzisz sobie dodatkowego stresu a także zyskasz trochę czasu. Tym samym będziesz mieć spokojniejszy lot 🙂 
Bezpiecznego lotu! 
 

5 thoughts on “Kontrola bezpieczeństwa – 5 kroków jak przejść ją szybko i sprawnie”

  1. Pamiętam jak pierwszy raz leciałam samolotem. Byłam mega zestresowana kontrolą bezpieczeństwa! 😀 Nie wiedziałam co i jak i bardzo się martwiłam. To moja najmniej ulubiona część lotu. Zawsze stresuję się, że czegoś zapomniałam z pojemnika 😉

  2. Kontrola bezpieczeństwa nigdy nie była dla mnie dużym problemem, gorzej jest z samym lotem. Nie lubię i boję się latać, no ale cóż – trzeba, jeśli chce się zwiedzać świat. Pozdrawiam.

  3. Zgadzam się z tym wpisem w 100%. Stosując wszystkie ze wspomnianych przez Ciebie zasad, kontrola bezpieczeństwa jest szybka, bezproblemowa i przyjemna chociaż… jak dla mnie to najmniej przyjemna część podróży. Mimo że przyzwyczaiłam się do tego, że zawsze „pikam” na bramce i wiem, że nie przewożę żadnych niedozwolonych przedmiotów, więc nie mam się czego obawiać, to kontrola bezpieczeństwa zawsze jest dla mnie nieco stresująca.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *