Koh Lipe – informacje praktyczne

KOH LIPE INFORMACJE

Koh Lipe to niewielka wyspa leżąca w archipelagu Adang-Rawi, w półudniowo-wschodniej części Tajlandii, tuż przy granicy z Malezją. Koh Lipe znajduje się na granicy Parku Narodowego Tarutao National Marine Park, na południe od wyspy Koh Adang i Koh Rawi i około 50 km od wyspy Koh Tarutao. Wyspa ma zledwie 3 km długości w związku z czym można swobodnie obejść ja pieszo w jeden dzień 🙂

JAK DOTRZEĆ NA KOH LIPE

Podczas wysokiego sezonu (Listopad do Maj), istnieje kilka opcji skąd turyści – promem lub speed boat’em – mogą dostać się na wyspę. Możemy płynąć np z: Koh Lanta, Pak Bara, Phi Phi, Trang, lub Langkawi (Malezja). Podczas niskiego sezonu (Maj do Październik), jedyną możliwością dotarcia na wyspę jest speedboat z Pak Bara. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Koszt zależny jest od dystansu i tak np. nasz prom kosztował 105 MYR – bilety kupowaliśmy u pośrednika na Langkawi. Z Krabi promy pływają częściej i koszt to około 1000 THB.

Koh Lipe posiada tylko jeden port zlokalizowany 100m od Pattaya Beach. Większość promów i speed boat’ów wysadza turystów właśnie tutaj. Po dotarciu należy zapłacić 200 THB, za osobę za wstęp na teren parku narodowego. Tu też znajduje się przejście graniczne jeśli przypłynęliśmy z Langkawi w Malezji.

CO ROBIĆ NA KOH LIPE

Koh Lipe to tak jak wspomniałam malutka wyspa, w związku z czym nie ma na niej zbyt wiele atrakcji. Nie oznacza to jednak, że będziesz się nudzić!!

Główną atrakcją tej pięknej wyspy jest niewątpliwie rafa koralowa oraz życie toczące się wokół niej. Na wyspie znajduje się kilka agancji oferujących nurkowanie wokół rafy, połączone z samą nauką nurkowania.

Innym sposobem na poznanie rafy koralowej jest bardziej dostepny dla wszystkich snorkeling. Nie wymaga on od nas żadnych umiejętności, nawet pływania. Dostajemy kamizelki wraz z zestawem do snorkowania, a jeśli nasze umiejętności pływania są bliskie zera, również koło ratunkowe i osobę która płynie i ciągnie nas za sobą.

Na wyspie znajduje się jedna, główna ulica tzw. Walking Street, która jak sama nazwa wskazuje służy do chodzenia, a przy okazji kupowania. To tu znajdują się wszystkie sklepy z pamiątkami, wiele restauracji, agencje turystyczne, jedyne 7/11 na wyspie itp, itd. Poniżej szerzej opowiem o tym gdzie i co warto jeść czy pić.

Nie małą atrakcją jest samo poznawanie wyspy. Znajdziemy tu trzy główne, piękne plaże podzielone na te idealne na wschód czy zachód słońca oraz na te bardziej spokojne czy bogate w restauracje. My najbardziej lubiliśmy dwie: Sunrise Beach oraz Pattaya Beach.

SNORKELING NA KOH LIPE

Będąc na jednej z Tajskich wysp poprostu trzeba wybrać się choć raz na zorganizowaną wycieczkę ze snorkowaniem. Daje nam to możliwość zobaczenia pięknej rafy, kolorowych rybek i ukrytych plaż na niezamieszkanych wyspach wokół. My oczywiście taką wycieczkę wykupiliśmy i byliśmy bardzo zadowoleni. Nasz dzień wyglądał następująco:

– zbiórka na plaży,
– podział na mniejsze (8 osobowe) grupy,
– wypłyniecie w kierunku pierwszego snorkowania, na tradycyjnej tajskiej lódce,
– pół godziny w wodzie, powrót na łódkę,
– następne snorkowanie w innym miejscu,
– lunch na wyspie Koh Rawi, czas wolny,
– kolejne snorkowanie,
– poczęstunek (owoce) na łodzi,
– ostatnie snorkowanie,
– powrót na Koh Lipe.

NOCLEG NA KOH LIPE

Na Koh Lipe najpopularniejszą formą noclegu są bungalowy, czyli małe drewniane domki. Cała wyspa pełna jest mniejszych czy większych, gorszych czy lepszych domków w różnych lokalizacjach i cenach. Oczywiście im domek w lepszej lokalizacji i bardziej wypasiony tym droższy. My zatrzymaliśmy się w Family Song Bungalow i chętnie polecimy to miejsce innym. Miejsce prowadzone jest przez Włocha, który od pięciu lat mieszka na wyspie prowadząc noclegi, restaurację oraz wycieczki. Koszt jak to czesto bywa zależy od czasu i pory. My płaciliśmy 150 zł za noc.

GDZIE JEŚĆ NA KOH LIPE

Opinie są różne, ale naszym zdaniem najlepiej jeść na Walking Street. Czemu? A więc dlatego, że jest tam duży wybór lokali od restauracji po uliczne budki. Ceny są bardziej konkurencyjne niż na plaży i często oferują lepszy wybór np. świerzych owoców morza.

My najczęściej stołowaliśmy się w lokalu Madam YooHoo. Początkowo mijaliśmy go bez specjalnej uwagi, do momentu gdy usłyszeliśmy donośne „yuu hoo, yoo hoo” 😀 tak to była Madam yoo hoo 😀 Strasza kobiecina, tajka siedzi co wieczór na wejściu do restauracji i zwołuje klientów swoim śmiesznym „yoo hoo”. Jest w tym tak przekonująca, że stoliki są zawsze pełne. Biznes wygląda na prowadzony przez kilku pokoleniową rodzinę od wspomnianej Madam Yoo Hoo po jej córki i wnuki. Jedzenie jest bardzo dobre, szczególnie polecamy massaman curry a do tego mango-ananas shake.

Kolejną restauracją serwującą dobre jedzenie jest Tonkow, prowadzona przez angielsko-tajska parę. Znajdziecie ją przy końcu Walking Street od strony Sunrise Beach.

Jeśli macie ochotę na chwilową zmianę jadłospisu, to na Koh Lipę można też zjeść super pizzę z pieca. Sprzedawana jest na kawałki po 100 THB za jeden. Zajadali sie nią ochoczo Włosi, tak więc nie tylko my uważamy, że była pyszna.

Na śniadanie polecamy Bloom Cafe, która serwuje najlepsze musli i smoothie bowl na wyspie <3 Posiadają bogatą ofertę śniadaniową, a każde danie podane jest w ciekawy sposób – idealne insta breakfast 😀

Restauracji na Koh Lipe jest wiele, warto więc odwiedzić kilka i znaleźć swoją ulubioną 🙂

KOH LIPE – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Na koniec przedstawię zbiór róznych informacji i porad dotyczących wyspy i pobytu na niej.

Po pierwsze – szanujcie wyspę!! Nie zostawiajcie śmieci na plaży, nie zostawiajcie petów zakopanych w piasku. Jeśli palicie, weźcie ze sobą mały słoiczek albo poprostu idźcie w miejsce gdzie będziecie mogli wyrzucić niedopałek.

Na wyspie znajduje się dość sporo bezpańskich psów, nie są agresywne, wręcz przeciwnie bardzo spokojne. Zdarzyło sie jednak, że czasem się między sobą biły, goniły po plaży, wyglądało jak walka o teren. W stosunku do ludzi spokojne, ale lepiej dmuchać na zimne i być na dystans.

Słynna Walking Street jest bardzo turystyczą ulicą – dodatkowo praktycznie jedyną na wyspie – dlatego kupując pamiątki czy inne atrakcje warto się targować. Nie zawsze się to udaje ale warto próbować.

Kupując wycieczkę na snorkeling, czy bilety na prom warto rozeznać się w cenie. Różne agencje mają różne ceny za te same usługi. Można tym sposobem zaoszczędzić kilka bathów 🙂

Podczas odpływu rafa koralowa wokół wyspy jest praktycznie ponad wodą, co kusi wiele osób aby dojść do niej pieszo. Proszę Was nie róbcie tego!!! Rafa jest bardzo krucha i łatwo ją zniszczyć, a jej odbudowanie trwa latami. Zarezerwujcie wycieczkę z nurkowaniem lub snorkowaniem i podziwijacie rafę na odległość.

Wyspa jest piękna, można na niej wspaniale odpocząć i zrelaksować się. Słyszałam jednak, że w szczycie sezonu jest bardzo zatłoczona. My byliśmy tam w marcu i było całkiem przyjemnie, pomimo wielu turystów. Było ich jednak na pewno dużo mniej niż np. w grudniu czy styczniu. Warto wziąć tę informację pod uwagę.

Koh Lipe jest cudowna, my przypłynęliśmy tam z zamiarem pozostania dwa dni, a nasz pobyt zamienił się tydzień 🙂 Oczywiście znajdą się apekty do kórych można sie przyczepić i narzekać, ale tym sposobem zawsze i wszędzie znajdzie się gdzieś, jakieś mankamenty. Patrzmy więc częściej na plusy, a Koh Lipe ma i niewątpliwie wiele.

Dopisz Koh Lipę do swojej listy już dziś, a ja obiecuję, że nie będziesz żałować.

Pozdrawiam,Edyta

6 thoughts on “Koh Lipe – informacje praktyczne”

  1. Koh Lipe is the perfect destination to enjoy a week-long vacation. The climate is almost stable throughout the year except during the monsoon periods. The ideal way to reach this destination by enjoying is via hiring a Ferry to Koh Lipe. You may found lots of ferry service provider but Andaman Ferry Service presents excellent service for Ferry to Koh Lipe.

  2. Pingback: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszą podróżą do Tajlandii. - Simply Happy

  3. Pingback: Ile kosztuje tydzień na rajskiej wyspie Koh Lipe? - Simply Happy

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *