Jeden dzień w Londynie – co zobaczyć?

jeden dzien w londynie

Jeden dzień w Londynie - co zobaczyć?

Jeden dzień to niedużo, ale jeśli mamy dobry plan to można go naprawdę dobrze wykorzystać. Ostatnia wizyta znaojomych przekonała mnie do stworzenia tego wpisu, bo nasze spontaniczne, ekspresowe zwiedzanie miasta okazało się świetne i byliśmy w stanie zobaczyć naprawdę dużo, ciekawych atrakcji Londynu.

Poniżej znajdziecie mapę plus opis miejsc, które jesteście w stanie zobaczyć będąc zaledwie jeden dzień w Lonydnie. Nie jest to jedyna opcja, wiec na pewno tego typu wpisów będzie więcej. Poniższa lista nie zakłada zwiedzania żadnego z miejsc wewnątrz, gdyż nie było by to możliwe przy tak ograniczonym czasie.

Jakiś czas temu pisałam też tekst o darmowych atrakcjach w mieście. Podrzucam link do tego wpisu.

Jeden dzień w Londynie - zaczynamy zwiedzanie

Big Ben i London Eye

Na pierwszy rzut idą dwie największe atrakcje Londynu – ikony tego miasta. Zlokalizowane są obok siebie, po dwóch stronach Tamizy. Big Ben aktualnie w remoncie nie zachęca do fotografowania lecz i tak musisz tam przyjechać i zobaczyć go na włanse oczy.

London Eye, kolejny z symboli miasta pozwala na zobaczenie centralnej części Londynu z innej perspektywy. Kolejki są długie więc jeśli do dyspozycji masz tylko jeden dzień, postawiła bym na zwiedzanie jedynie z zewnątrz bez przejażdżki do góry.

Westminster Abbey

Tuż za Big Benem znajdziemy Westminster Abbey, czyli opactwo Westminster gdzie już od prawie 1000 lat odbywają się wszystkie koronacje królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Tu po raz kolejny kolejka jest zbyt długa aby zobaczyć budynek wewnątrz, jednak i z zewnątrz jest niezwykle spektakularny i warto zarezerwować sobie na niego chwilę w trakcie tego ekspresowwego zwiedzania.

Trafalgar Square

Minęła godzina a my zobaczyliśmy już trzy popularne atrakcje Londynu. Teraz czas aby udać się w stronę Trafalgar Square, popularnego miejsca zgromadzeń znajdującego się zaledwie 15 min drogi od Westminster Abbey. To tu na przykład odbywa się parada Św Patryka, w której chętnie bierzemy udział ze względu na to, że bardzo lubimy Guinessa 😀 Na środku znajdziemy 55 metrową kolumnę Nelsona, plac zdobią także(i strzegą) cztery ogromne lwy odlane z brązu. W północnej części Trafalgar Square znajduje się Galeria Narodowa ( National Gallery), która gromadzi w swoich zbiorach ponad 2300 dzieł w tym Vincenta Van Gogha. Wstęp Darmowy.

Źródło: https://www.instagram.com/tmnikonian/

Buckingham Palace

Spod Trafalgar Square spacerem przez St. James Park kierujemy się w stronę Buckingham Palace. Przecież nie można odwiedzić Londynu nie widząc Pałacu Królowej. Codziennie o 11:30 (kwiecień-lipiec) odbywa się tam uroczysta zmiana warty, którą warto zobaczyć. Ciekawostka: Jeśli sztandar królewski wisi na pełnej wysokości, oznacza to że Monarcha jest aktualnie w pałacu, w odwrotnej sytuacji sztandar jest zdejmowany.

 

Hyde Park

Kolejnym z punktów naszej wycieczki jest najwięszy park w centrum miasta, który obejmuje powierzchnię 159 ha. Ten zielony punkt na mapie Londynu jest pełen życia tak latem – gdy mieszkańcy organizują tam pikniki, pływają po jeziorze, czy grają w piłkę, jak zimą –  gdy otwiera się największy świąteczny market – Winter Wonderland.

Jeden dzień w Londynie

Oxford Street i Picadilly Circus

Spacerem przez Hyde Park docieramy do popularnej ulicy zakupowej w mieście – Oxford Street. Znajdziecie tu sklepy popularnych sieciówek, w tym dwa ogromne sklepy Primark – warto wstąpić na zakupy 😀

Idąc Oxford Street kierujemy się do słynnej stacji metra Oxford Circus, skąd metrem lini Bakerloo jedziemy na Picadilly Circus. Jest to popularne miejsce spotkań, taki mały Manhatan w Londynie. Szybkie zwiedzanie, kilka zdjęć i wsiadamy spowrotem do metra, którym kierujemy się w stronę Baker Street

Baker Street i Dom Sherlocka Holmesa

Kilka stacji i jesteśmy na ulicy niegdyś zamieszkiwanej przez najpopularnijszego detektywa na świecie. Dom Sherlocka Holmesa, choć otwarty dla zwiedzających wymaga po raz kolejny stania w kolejce, dlatego też rezygnujemy ze zwiedzania wewnątrz i kierujemy się w stronę pobliskiego pubu na angielskie piwko i obiad. Najedzeni i napojeni, mamy siłę zwiedzać dalej.

 

Platforma 9 i 3/4

Tym razem odwiedzamy miejsce które dobrze znane jest wszystkim fanom Harrego Pottera. Słynna platforma, która prowadzi nas wprost do Hogwartu. Tu nie innaczej jak przy innych popularnych atrakcjach, znajdziemy kolejkę, którą musimy odstać jeśli chcemy zdjęcie ze słynnym wózkiem Harrego. Obok w sklepie zaopatrzycie się w pamiątkowe gadżety.

Greenwich Park i Południk Zero

To już ostatni z punktów naszej wycieczki bowiem dzień powoli dobiega końca. Na sam koniec odwiedzamy wzgórze Greenwich skąd rozpościera się niesamowity widok na miasto. To tu znjaduje się też południk zero, od którego rozpoczynają się kolejne strefy czasowe. Na sam koniec odwiedzamy jeden z lokalnych pubów, gdzie przy złocistym trunku kończymy nasz intensywny dzień.

 

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was dobrym punktem zaczepienia przy planowaniu swojego pobytu w stolicy Anglii. Plan jest intensywny ale bardzo ciekawy, idealny na jeden dzień w Londynie.

23 thoughts on “Jeden dzień w Londynie – co zobaczyć?”

 1. Jeden dzień, ale za to jaki intensywny! Muszę w końcu się wybrać do Londynu, bo w sumie to tylko kilkadziesiąt minut samolotem.

 2. Ależ fajny przewodnik po Londynie.Byłam,ale tylko na lotnisku,haha.
  Moi znajomi własnie ostatnio polecieli tam na weekend i natknęli się na 700-tysięczną manifestację.
  Środki transportu nie działały.Wszystkie ich plany zwiedzenia Londynu legły w gruzach.
  Mam nadzieję,że uda mi się kiedyś tam dotrzec,tak zwyczajnie ,na dzień lub dwa.
  Dzięki za fajny przewodnik.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mój blog:https://hooltayewpodrozy.blogspot.com/
  Irena

  1. Oj strajki poytrafią tu troche namieszać. Całe szczęście większość miejsc wymienionych wyżej jest w tak bliskiej odegłości od siebie, że można ten dystans pokonać pieszo 😉

 3. Jeden dzień w Londynie to strasznie mało. Ja pamiętam, że miałam dwa a i tak było ciężko ogarnąć miejsca, które chciałam odwiedzić. Wiadomo jednak, że jeden dzień jest lepszy niż nic, więc jak najbardziej warto tam jechać nawet tylko na jeden dzień.

  1. Tak jeden dzień to mało, ale chciałam pokazać,że nawet w tak krótkim czasie da sie całkiem sporo zobaczyć 🙂 Podstawa to dobra organizacja czasu 😉

  1. Tak, niestety jest cały zabudowany :/ sądzę jednak, że i tak warto to miejsce odwiedzić ze względu na London Eye po drugiej stronie rzeki, a także resztę Pałacu Westminsterskiego, który nie jest w remoncie 🙂

 4. Pingback: Niesamowity rok 2018! Wielkie podsumowanie - SIMPLY HAPPY

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *