Ile kosztuje i gdzie wyrobić paszport?

ile kosztuje i gdzie wyrobic paszport

Gdzie wyrobić paszport?​

Choć strefa Shengen i otwarte granice w większości państw europejskich sprawiły, że paszport już nie jest koniecznością podczas podróży, warto jednak pamiętać, że jest on wciąż obowiazkowy gdy wybieramy się w dalszą podróż, lecz także w niektóre zakątki Europy.

Gdzie w Europie potrzebny jest paszport?

Lista państw, w których paszport jest wymagany:

  • Ukraina
  • Kosowo
  • Białoruś (dodatkowo wymagana jest wiza)
  • Rosja (dodatkowo wymagana jest wiza)
  • Turcja (dodatkowo wymagana jest wiza)

Gdzie wyrobić paszport?​

Paszport wyrobić można w urzędzie wojewódzkim, a także w jednej z delegatur paszportowych (najczęściej mieszczą się one w magistratach w większych miastach). Warto tez pamiętać, że od stycznia 2013 roku wniosek składać możemy u dowolnego wojewody na terenie kraju, nie musi to być miejsce powiązane z z naszym miejscem zameldowania.

Jakie dokumenty potrzebne są do wyrobienia paszportu?

Do wyrobienia paszportu potrzebne są następujące dokumenty:

  • Wypełniony wniosek
  • Kolorowa fotografia, spełniająca kryteria biometrii (każdy fotograf będzie wiedział jakie zdjęcie zrobić, gdy powiecie mu, że ma to być zdjęcie paszportowe).
  • Dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
  • Dokument potwierdzający uprawnienia do zniżki

Ile kosztuje paszport?

Na cenę paszportu składa się kilka czynników, które warunkują jej wysokość. Jest to min wiek, posiadanie określonej zniżki oraz powód dla którego składamy wniosek o paszport (czy jest to pierwszy raz, czy kolejny). W każdym z przypadków paszport ważny jest 10 lat.

Podstawowa opłata za wyrobienie paszporu wynosi 140 zł.

50% zniżki otrzymają: Emeryci, Renciści, Osoby niepełnosprawne, czy uczniowie od 13 lat i studenci. Za paszport płacą oni jedynie 70 zł.

Dzieciom do 13 roku życia paszport wydawany jest za jedyne 30 zł. Paszport ważny 5 lat.

Istnieją jeszcze dwa przypadki, w których za paszport nie płacimy nic bądź płacimy o 200% więcej.

Za darmo paszport otrzymają osoby po 70 roku życia, osoby przebywające w zakładach opiekuńczych, domach opieki społecznej, a także te osoby których paszport posiada wadę techniczną.

Potrójną wysokość standardowej opłaty uiścić muszą osoby, których poprzedni paszport został zniszczony bądź utracony z ich winy.

Gdzie i kiedy odebrać paszport?

Gotowy paszport odbieramy w wydziale paszportowym, w którym złożyliśmy wniosek. Czas oczekiwania do 30 dni, a odbiór osobisty. Należy również posiadać przy sobie poprzedni paszport w celu jego anulowania. To czy nasz paszport jest gotowy do odbioru, sprawdzić możemy wchodząc na ten link i postępując zgodnie z instrukcją.

Mam nadzieje, że ten wpis był dla Was pomocny i rozwiał watpliwości związane z wyrobieniem nowego paszportu. A jeżeli już złożycie wniosek, to zapraszam do zakładki Podróże, gdzie czeka dużo inspiracji i miejsc, w których zdobędziecie swoją pierwszą pieczatkę w nowym paszporcie 😀

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *