Dzień Świętego Patryka w Londynie, czyli gramy w zielone!

dzien swietego patryka

Legenda o Świętym Patryku

Święty Patryk jest patronem Irlandii, a jego święto obchodzone jest chucznie w całym kraju i nie tylo. Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Głównym symbolem święta jest shamrock – koniczyna, która jest także jednym z symboli Irlandii tak poprostu.

 Legenda głosi, że św. Patryk wykorzystywał shamrock, aby wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie umieli oni bowiem pojąć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.

Kolor zielony jest aktualnie kolorem przewodnim tego dnia, wszyscy się przebierają, stroją domy i jedzenie! Tak, można kupić zielone piwo, ciasta i ciasteczka! I choć oryginalnie tradycja ta nie pochodzi z Irlandii, to przyjęła sie na stałe na całym świecie.

Dzień Świętego Patryka w Londynie

My w Londynie bardzo chętnie dołączamy sie do obchodów święta Patryka, pijąc ‘pint’ (angielska miara wynosząca 0,66L) Guinessa, lub zielonego lagera. W centrum Londynu, organizowana jest wielka parada z muzyką, tańcem i występami. Jej kulminacja ma miejsce tuż przy Trafalguar Sq, gdzie zawsze znajdziecie pełno stoisk serwujących Guinessa.

Może wspomnę jeszcze krótko dla tych, którzy nie wiedzą, że Guiness jest Irlandzkim ciemnym piwem, teraz już znanym chyba na całym świecie. Mówi się, że jakość tego piwa określić można po jego gęstości – powinien utrzymać wykałaczkę. Ja osobiście uwilbiam Guinessa samego w sobie ale chętnie sięgam też po mix z syropem z czarnej porzeczki ‘Guiness with black’ – jest to bardzo popularne w Londynie.

Dzień Świętego Patryka na Świecie

W dniu św. Patryka London Eye podświetlone jest na kolor zielony, podobnie jak inne ważne budynki i miejsca w Europie i na świecie, min Burj Khalifa czy wodospad Niagara.

A wy dołączacie się chętnie do świętowania?
Jeśli tak to dajcie znać jaka jest wasza ulubiona tradycja związana ze dniem Św. Patryka 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *