Co zobaczyć w Krakowie? 10 miejsc, które musisz odwiedzić!

co zobaczyć w krakowie 10 najlepszych atrakcji

Co zobaczyć w Krakowie? Lista jest długa ale można ją zamknąć w TOP 10 wybierając najbardziej popularne atrakcje w mieście, których nie można ominąć!

Rynek Główny

Niekwestionowany lider zestawienia. Najbardziej rozpoznawalne miejsce w mieście. Rynek w Krakowie ma regularny, kwadratowy kształt i wymiary 200m na 200m. Przez rynek przebiega Droga Królewska, główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego, który rozciąga się od Bramy Floriańskiej aż po Zamek Królewski na Wawelu. Na rynku znajduje się wiele wspaniałych, historycznych atrakcji, takich jak: Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Kościół Św. Wojciecha, czy wiele wspaniałych kamiennic. Rynek to też najpopularniejsze miejsce spotkań, bogate w wiele restauracji, kawiarni, barów i klubów. To tu rozpoczynają się też wielkie studenckie Juwenalia, kiedy to Prezydent Krakowa uroczyście oddaje studentom na tydzień klucze do miasta.

Sukiennice

Kolejna z atrakcji Krakowa znajdująca się na Rynku. Sukiennice to niegdyś budynek handlowy, w którym znajdowały się kramy z suknem – stąd nazwa. Aktualnie niewiele sie zmieniło, wciąż znajdziemy tu wiele stoisk, z tym ze teraz oferujących biżuterię, rękodzieło i drobne pamiątki. Na piętrze budynku znajduje się odział Muzeum Narodowego w postaci Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Zobaczycie tu wielkie dzieła min. Matejki, Rejtana czy Michałowskiego.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki to to obowiązkowy punkt to zobaczenia podczas wizyty w Krakowie. Zaraz po Katedrze na Wawelu jest to bowiem najważniejsza świątynia w mieście. Znajduje się w północno-wchodnim narożniku rynku Głównego, tuż przy ulicy Floriańskiej. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku sa dwie, różnej wielkości wieże, z którymi związana jest pewna legenda.

Według owej legendy budowa wież została powierzona dwóm braciom. Poczatkowo niepozorna rywalizacja przerodziła się w zaciętą walkę o to kto wybuduje piękniejszą i wyższą wieżę. Niestety ta rywalizacja okazała się okropna w sutkach bowiem doprowadziła do tego, że starszy brat zabił młodszego, a następnie z powodu wyrzutów sumienia popełnił samobójstwo.

Nie jest to jednak jedyna legenda związana z Wieżami Kościoła Mariackiego. Zacznę więc od tego, że co godzinę z wyższej wieży grany jest hejnał mariacki, który za każdym razem urywa się. Wygrywany on jest na cztery strony świata i tym zdaniem moge przejść do legendy mówiącej o tym czemu tak jest. Tak więc według legendy w  średniowieczu, w czasie jednego z najazdów tatarskich, czuwający na wieży strażnik zagrał hejnał, który miał ostrzec mieszkańców Krakowa przed zbliżającym się wrogiem. Niestety przeciwnik zauważył hejnaliste i zabił go strzałą z łuku, tym samym przerywając wygrywany sygnał. Teraz, tak jak wspomniałam wyżej, co godzinę można posłuchac gry hejnalisty, który na sam koniec zawsze macha turystom 🙂

Zamek Królewski na Wawelu.

Zamek Królewski, przez wiele stuleci główna siedziba Królów Polski. Na przestrzeni wieków, zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Aktualnie otwarty jest dla zwiedzających. Na wzgórzu Wawelskim znajduje sie równiez Ketedra Wawelska, miejsce koronacji Królów Polski oraz spoczywania ich szczątków.

W zależności od pory roku, oraz tego co chcecie zobaczyć, godziny otwarcia oraz ceny biletów są zróżnicowane. Polecam zapoznać sie z oficjalną stroną Zamku Królweskiego.

Kazimierz

Część Krakowa wchodząca w skład dzielnicy Stare Miasto. Przez wiele wieków było to miejsce przenikania się kultury żydowkiej i chrześcijańskiej. Wiele atrakcji Kazimierza wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aktualnie jest to popularne miejsce spotkań, pełne klimatycznych knajp i kawiarni. Obowiązkowo należy odwiedzić takie knajpy jak: Alchemia, Singer czy Les Couleurs. Także tu, można spróbować popularnych zapiekanek, lecz jak mam być szczera, popularność sprawiła, ze znacznie straciły na jakości. 

Co zobaczyć w Krakowie?

Bulwary Wiślane

Idealne miejsce na relax, przy bezalkoholowym piwie 😉 Bulwary wiślane najbardziej rozbudowane i odwiedzane są w okolicy Wzgórza Wawelskiego. Idealne są również na różnego rodzaju aktywności fizyczne – bieganie, jazdę na rowerze czy rolkach. Fajne miejsce aby spojrzeć na miasto z innej perspektywy.

Kopiec Kościuszki

Jak wskazuje nazwa jest to kopiec poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Znajduje się on w zachodniej części Krakwowa w dzielnicy Zwierzyniec. Jest to idealne miejsce na podziwianie panoramy Krakowa.

Kopiec zwiedzać można od 9 do Zmroku, a cena za wejście to 14 zł.

Na terenie kopca znajduje się Muzeum Kościuszkowie. Na oficjalne stronie znjadziecie informacje o godzinach otwarcia Muzeum.

Kopiec jest oddalony od centrum miasta więc warto skorzystać z komunikacji miejskiej aby tam dotrzeć. Na Kopiec Kościuszki kursują dwie linie autobusowe: 100 (z Salwatora) i 101 (z Ronda Grunwaldzkiego).

Zdjęcie autorstwa Paweł Krzan http://www.krzan.pl/pl/

Ulica Floriańska i Brama Floriańska

Ulica Floriańska to jedna z najpopularniejszych ulic w mieście a także część traktu Królewskiego. Ciężko sobie wyobrazić, że jeszcze sto lat temu tą ulicą jeździły tamwaje! Aktualnie jest to jedna z trakcji w mieście bogata w hotele, sklepy, restauracje i łącząca płytę Rynku głównego z Barbakanem. Na końcu ulicy znajduje się Brama Floriańska, która jest pozostałością po murach miejskich. Po obu stronach bramy, tuż nad wejściem znajdują się dwie płaskorzeźby. Od strony Rynku zobaczyć można płaskorzeźbę wyobrażająca Św. Floriana, natomiast od strony Barbakanu płaskorzeźbę z orłem piastowskim wykoną według projektu Jana Matejki przez Zygmunta Langmana.

Barbakan

Barbakan to pozostałość fortyfikacji miejskich Krakowa, który jest jednocześnie jednym z  najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie. Znajduje się na plantach, pomiędzy bramą Floriańską a placem Matejki. W przeszłości był on połączony z bramą Floriańską tzw. Szyją oraz otoczony głęboka fosą ( o tym co powstało w miejscu fosy przeczytacie poniżej). Barbakan jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na ich stronie znjdziecie nabardziej aktualne informacje o biletach i godzinach otwarcia.

Planty

Park miejski otaczający centrum Krakowa, znajdujący się w miejscu starych murów obronnych oraz fosy otaczającej miasto.

Planty  podzielone są na 8 ogrodów:

 • Wawel 
 • Uniwersytet
 • Pałac Sztuki
 • Florianka 
 • Barbakan 
 • Dworzec
 • Gródek 
 • Stradom

Na koniec mam dla Was mapę z zaznaczonymi miejscami, które opisałam powyżej. Jest to lista miejsc które obowiązkowo musicie zabaczyć będąc w Krakowie. Mam też nadzieję (właściwie to jestem tego pewna), że wasz pobyt w mieście Królów będzie udany!! 🙂

6 thoughts on “Co zobaczyć w Krakowie? 10 miejsc, które musisz odwiedzić!”

 1. Akurat jestem całkiem świeżo po zwiedzaniu Krakowa, bo byłam tam w czasie ubiegłorocznej majówki 🙂 I muszę powiedzieć, ze właściwie wszystkie te atrakcje zaliczyłam, choć nie wszystkie zwiedzając „od środka”, a jedynie oglądając z zewnątrz, ale to głównie ze względu na dziecko, które nie zdzierżyłoby takiej ilości muzeów 😉 Choć ja do tej listy dodałabym jeszcze muzeum pod Rynkiem – naprawdę świetne! I warto wejść na Wieżę Ratuszową na Rynku – wejście kosztuje niewiele, a widoki z góry cudowne!

  1. O tak! te atrakcje też są warte zobaczenia. Ja starałąm się zamknąć w dziesiątce, wiec zrobiłąm selekcję 😀 ale myślę o napisaniu części drugiej i kolejnych super atrakcjach Krakowa 🙂

 2. Kiedy nastepny raz bede w Krakowie, chetnie skorzystam z Twojego wpisu, rzeczywiscie chyba ostatnim razem zabraklo mi troche rozenzania i przeoczylam kilka waznych – nieodzownych punktow tego pieknego miasta. Pozdrawiam serdecznie Beata

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *