Top
  >  PODRÓŻE   >  20 najciekawszych faktów o Tajlandii!
tajlandia

CIEKAWOSTKI O TAJLANDII

Tajlandia jest bardzo popularnym, wakacyjnym kierunkiem wśród ludzi z całego świata. Nie ma się co dziwić, bowiem ten kraj jest niesamowicie piękny, mieszkańcy uśmiechnięci i pomocni, a rajskie plaże niczym stworzone w photoshopie. Dziś chciała bym podzielić się z Wami listą 20 ciekawostek o Tajlandi, których być może nie znaliście, a pozwolą Wam lepiej poznać ten wspaniały kraj.

Tajlandia graniczy z czterema państwami: Laosem, Birmą, Kambodżą i Malezją.

Dominującą religią w Tajlandii jest Buddyzm – 94,6%, pozostałe religie to: Islam – 4,6%, Chrześcijaństwo – 0,7% i inne 0,1%.

ciekawostki o tajlandii

W Tajlandii znajduje się wiele NAJ. Największy Złoty Budda, najwięsza farma krokodyli, najwięsza restauracja czy najwyższy hotel.

Tajlandia jest 51-szym największym państwem na świecie.

75% populacji kraju to Tajowie, 14% Chińczycy oraz 11% pozostali.

Tajlandia jest popularna ze swojej tolerancji seksualnej i uznawana za bardzo bezpieczną dla podrożników LGBT. Transseksualiści znani jako ladyboy są często spotykani wśród społeczności.

Prostutucja jest w Tajlandii nielegalna, lecz to prawo jest rzadko stosowana. Średnio wylicza się, że w tym sektorze pracuje od 30 000 do 1 mln ludzi.

Policjanci pracujący w drogówce, zawsze wyposażeni są w maski, ze względu na ogromne zaniczyszczenie powietrza. Komisariaty zaopatrzone są w butle z tlenem, gdzie policjanci mogą sie dotlenić. Ponad 20% policjantów w Bangkoku ma problemy z płucami.
Jeden z banków wyliczył, że ogromne zanieczyszczenie powietrza kosztuje państwo rocznie 2.3$ mld, na produkcji, zmarnowanej energii oraz kosztach leczenia.

ciekawostki o tajlandii

Pełna nazwa Bangkoku – stolicy Tajlandii, jest najdłuższą nazwą miejscowości na świecie. Brzmi ona tak: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.
Co w tłumaczeniu oznacza:  Miasto aniołów, wielkie miasto [i] rezydencja świętego klejnotu Indry [Szmaragdowego Buddy], niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana.

CIEKAWE FAKTY O TAJLANDII

Jedna dziesiąta wszystkich gatunków zwierząt świata mieszka w Tajlandii.

Tajlandia jest domem dla najdłuższego, trującego węża na świecie – King Kobra. Może ona osiągnąć długość 5,5 metra i jednym ukąszeniem zabić słonia.

Tajlandia jest największym światowym eksporterem orchideii na świecie. W lasach Tajlandii rośnie ponad 1500 ich rodzajów.

Jeszcze w poprzednim wieku, w Tajlandii żyło 100 000 słoni, z czego 20 000 nieoswojonych. Teraz jest ich zaledwie 5000 z czego mniej niż połowa żyje na wolności.

ciekawostki o tajlandii

Lód w Tajlandii jest czysty. Producenci lodu używają do jego produkcji filtrowanej wody i wytwarzają lód w formie kostek, brył czy małych pojemników. Uliczni sprzedawcy korzystają z lodu zakupionego w takiej fabryce, dlatego tez nie ma obaw przed piciem napojów z lodem.

Jeden na dziesięciu Tajów mieszka w Bangkoku, stolicy państwa i jego największym mieście.

ciekawostki o tajlandii

Podobają Ci się wybrane przez mnie ciekostki o Tajlandii? Chcesz więcej informacji o tym pikęknym kraju? Zajrzyj do zakładki >>"Tajlandia"<<

W 2004 roku Tajlandię nawiedziło ogromne tsunami, którego efektem 8000 ludzi straciło życie, a 1500 Tajskich dzieci straciło rodziców. Ściana wody miała wysokość 10 metrów i została wywołana trzęsieniem ziemi o sile porównywalnej do wybuchu 23000 bomb atomowych z Hiroszimy.

W Tajlandii głowa jest najważniejszą częścią ciała. Nikt nie może dotykać w głowę innych osób, nawet dzieci. Tajowie zawsze starają się trzymać swoją głowę niżej niż głowa osoby straszej lub ważnej, aby okazać jej szacunek.

ciekawostki o tajlandii

TAJLANDIA CIEKAWOSTKI

Rodzina królewska jest bardzo szanowana w Tajlandii, do tego stopnia że chroni ją wiele praw. Miłość do monarchii można zauważyć na każdym kroku, portrety Króla i rodziny królewskiej można spotkać wszędzie, w całym kraju – w restauracjach, hotelach, na ulicy. Należy z szacunkiem traktować Bathy – tajskie pieniądze, bowiem widnieje na nich wizerunek ukochanego, niedawno zmarłego Króla King Bhumibol Adulyadej.

ciekawostki o tajlandii

I jak podobają Wam sie wybrane przeze mnie ciekawostki o Tajlandii? :)

Comments:

 • Maj 21, 2018

  Ciekawe informacje 🙂 Tajlandia co, prawda jest na mojej liście podróżniczej i to nawet wysoko, ale jeszcze nie zgłębiałem tematu! W każdym razie u Ciebie na blogu już zacząłem! 🙂 Interesujące wiadomości!

  reply...
 • Maj 21, 2018

  Takie ciekawostki lubię najbardziej. Dużo codzienności i historycznych faktów, ważnych nie tylko dla mieszkańców, ale też dla nas. W końcu wszyscy mieszkamy na tej samej ziemi! Dziękuję.

  reply...
 • Maj 21, 2018

  Bardzo lubię takie ciekawostki 🙂 Wiele z tych rzeczy już wiedziałam albo o nich słyszałam (np. o tej najdłuższej nazwie miasta), ale to, że policjanci mają na komendzie butlę z tlenem to dla mnie nowość. Nawet nie chcę myśleć, jak wygląda przejrzystość powietrza nad Bangkokiem.

  reply...
 • Maj 21, 2018

  Skąd Ty wnajdujesz takie ciekawostki? Super pomysł na post o Tajlandii. Ten kraj jeszcze nie raz mnie zaskoczy. Pozdrawiam.

  reply...
 • Przemek

  Lipiec 23, 2018

  Super zestawienie, tym bardziej, że przymierzam sie do wyjazdu do Tajlandii 🙂 Dziękuję

  reply...
 • Lipiec 23, 2018

  Ciekawe informacje, najbardziej zaskoczyła mnie ta o lodzie. Szczerze mówiąc po pobycie w Indiach nie zaufałabym, żeby pić w Azji napoje z lodem, a tu proszę! Bardzo chciałabym pojechać do Tajlandii, mam nadzieję, że uda mi się zrealizować ten plan 🙂

  reply...

post a comment