20 najciekawszych faktów o Tajlandii!

tajlandia

CIEKAWOSTKI O TAJLANDII

Tajlandia jest bardzo popularnym, wakacyjnym kierunkiem wśród ludzi z całego świata. Nie ma się co dziwić, bowiem ten kraj jest niesamowicie piękny, mieszkańcy uśmiechnięci i pomocni, a rajskie plaże niczym stworzone w photoshopie. Dziś chciała bym podzielić się z Wami listą 20 ciekawostek o Tajlandi, których być może nie znaliście, a pozwolą Wam lepiej poznać ten wspaniały kraj.

Tajlandia graniczy z czterema państwami: Laosem, Birmą, Kambodżą i Malezją.

Dominującą religią w Tajlandii jest Buddyzm – 94,6%, pozostałe religie to: Islam – 4,6%, Chrześcijaństwo – 0,7% i inne 0,1%.

W Tajlandii znajduje się wiele NAJ. Największy Złoty Budda, najwięsza farma krokodyli, najwięsza restauracja czy najwyższy hotel.

Tajlandia jest 51-szym największym państwem na świecie.

75% populacji kraju to Tajowie, 14% Chińczycy oraz 11% pozostali.

Tajlandia jest popularna ze swojej tolerancji seksualnej i uznawana za bardzo bezpieczną dla podrożników LGBT. Transseksualiści znani jako ladyboy są często spotykani wśród społeczności.

Prostutucja jest w Tajlandii nielegalna, lecz to prawo jest rzadko stosowana. Średnio wylicza się, że w tym sektorze pracuje od 30 000 do 1 mln ludzi.

Policjanci pracujący w drogówce, zawsze wyposażeni są w maski, ze względu na ogromne zaniczyszczenie powietrza. Komisariaty zaopatrzone są w butle z tlenem, gdzie policjanci mogą sie dotlenić. Ponad 20% policjantów w Bangkoku ma problemy z płucami.
Jeden z banków wyliczył, że ogromne zanieczyszczenie powietrza kosztuje państwo rocznie 2.3$ mld, na produkcji, zmarnowanej energii oraz kosztach leczenia.

Pełna nazwa Bangkoku – stolicy Tajlandii, jest najdłuższą nazwą miejscowości na świecie. Brzmi ona tak: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.
Co w tłumaczeniu oznacza:  Miasto aniołów, wielkie miasto [i] rezydencja świętego klejnotu Indry [Szmaragdowego Buddy], niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana.

CIEKAWE FAKTY O TAJLANDII

Jedna dziesiąta wszystkich gatunków zwierząt świata mieszka w Tajlandii.

Tajlandia jest domem dla najdłuższego, trującego węża na świecie – King Kobra. Może ona osiągnąć długość 5,5 metra i jednym ukąszeniem zabić słonia.

Tajlandia jest największym światowym eksporterem orchideii na świecie. W lasach Tajlandii rośnie ponad 1500 ich rodzajów.

Jeszcze w poprzednim wieku, w Tajlandii żyło 100 000 słoni, z czego 20 000 nieoswojonych. Teraz jest ich zaledwie 5000 z czego mniej niż połowa żyje na wolności.

Lód w Tajlandii jest czysty. Producenci lodu używają do jego produkcji filtrowanej wody i wytwarzają lód w formie kostek, brył czy małych pojemników. Uliczni sprzedawcy korzystają z lodu zakupionego w takiej fabryce, dlatego tez nie ma obaw przed piciem napojów z lodem.

Jeden na dziesięciu Tajów mieszka w Bangkoku, stolicy państwa i jego największym mieście.

Podobają Ci się wybrane przez mnie ciekostki o Tajlandii? Chcesz więcej informacji o tym pikęknym kraju? Zajrzyj do zakładki >>"Tajlandia"<<

W 2004 roku Tajlandię nawiedziło ogromne tsunami, którego efektem 8000 ludzi straciło życie, a 1500 Tajskich dzieci straciło rodziców. Ściana wody miała wysokość 10 metrów i została wywołana trzęsieniem ziemi o sile porównywalnej do wybuchu 23000 bomb atomowych z Hiroszimy.

W Tajlandii głowa jest najważniejszą częścią ciała. Nikt nie może dotykać w głowę innych osób, nawet dzieci. Tajowie zawsze starają się trzymać swoją głowę niżej niż głowa osoby straszej lub ważnej, aby okazać jej szacunek.

TAJLANDIA CIEKAWOSTKI

Rodzina królewska jest bardzo szanowana w Tajlandii, do tego stopnia że chroni ją wiele praw. Miłość do monarchii można zauważyć na każdym kroku, portrety Króla i rodziny królewskiej można spotkać wszędzie, w całym kraju – w restauracjach, hotelach, na ulicy. Należy z szacunkiem traktować Bathy – tajskie pieniądze, bowiem widnieje na nich wizerunek ukochanego, niedawno zmarłego Króla King Bhumibol Adulyadej.

I jak podobają Wam sie wybrane przeze mnie ciekawostki o Tajlandii? 🙂

11 thoughts on “20 najciekawszych faktów o Tajlandii!”

  1. Ciekawe informacje 🙂 Tajlandia co, prawda jest na mojej liście podróżniczej i to nawet wysoko, ale jeszcze nie zgłębiałem tematu! W każdym razie u Ciebie na blogu już zacząłem! 🙂 Interesujące wiadomości!

  2. Takie ciekawostki lubię najbardziej. Dużo codzienności i historycznych faktów, ważnych nie tylko dla mieszkańców, ale też dla nas. W końcu wszyscy mieszkamy na tej samej ziemi! Dziękuję.

  3. Bardzo lubię takie ciekawostki 🙂 Wiele z tych rzeczy już wiedziałam albo o nich słyszałam (np. o tej najdłuższej nazwie miasta), ale to, że policjanci mają na komendzie butlę z tlenem to dla mnie nowość. Nawet nie chcę myśleć, jak wygląda przejrzystość powietrza nad Bangkokiem.

    1. Nie widać tego smogu, za to trochę czuć przy bardziej ruchliwych ulicach. Mimo to miasto i tak rewelacyjne!! 🙂

  4. Ciekawe informacje, najbardziej zaskoczyła mnie ta o lodzie. Szczerze mówiąc po pobycie w Indiach nie zaufałabym, żeby pić w Azji napoje z lodem, a tu proszę! Bardzo chciałabym pojechać do Tajlandii, mam nadzieję, że uda mi się zrealizować ten plan 🙂

    1. Tajlandia jest na innym poziomie pod względem higieny niż Indie. Tu naprawdę trzeba mieć pecha żeby się rozchorować po jedzeniu czy piciu 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *