10 ciekawych faktów o Barcelonie, które Cię zaskoczą!

ciekawe fakty o barcelonie sagrada familia

Barcelona jest niesamowicie pięknym i ciekawym miastem, znanym ze wspaniałej architektury, dzieł A. Gaudi’ego a także klubu piłkarskiego FC Barcelona. Te fakty znane są nam wszystkim, poniżej zebrałam jednak 10 ciekawostek o Barcelonie, o których zapewne nie mieliście pojęcia..

  1. Barcelona nie miała plaż aż do Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku

2. Barcelona jest jednym z największych miast na świecie, gdzie palenie marihuany jest legalne.

3. Zarówno kataloński, jak i hiszpański są oficjalnymi językami w Barcelonie. Podczas gdy hiszpański jest używany częściej, kataloński jest rozumiany przez 95 procent mieszkańców Barcelony.

4. Każdego roku 8 milionów turystów odwiedza Barcelonę, czyniąc z niej trzecie najczęściej odwiedzane miasto w Europie po Londynie i Paryżu.

5. W Barcelonie znajduje się aż 9 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Siedem z nich zostało stworzonych przez Gaudiego:

Park Güell

Palau Güell

Casa Milà

Casa Vicens

La Sagrada Família

Casa Batlló

Krypta Kościoła w Colonia Guell

Ciekawe fakty o Barcelonie

6. Stadion Camp Nou, siedziba światowej sławy FC Barcelony, jest największym stadionem piłkarskim w Europie i trzecim co do wielkości na świecie.

7. La Rambla, bez wątpienia najsłynniejsza ulica w Barcelonie, rozciąga się od Mirador de Colom na wybrzeżu do wspaniałego Plaça Catalunya. Często nazywana w liczbie pojedynczej „La Rambla”, składa się tak naprawdę z pięciu różnych ulic: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins i Rambla de Santa Mònica, które płynnie łączą się w jedną całość.

8. Mimo że La Sagrada Família jest jednym z głównych dzieł Antoniego Gaudí, nie był on pierwszym architektem, który został wyznaczony do pracy nad tym projektem. Architekt Francisco de Paula del Villar był pierwszym, któremu zostało zlecone zaprojektowanie kościoła. Budowa krypty kościoła rozpoczęła się 19 marca 1882 r. według projektu Villara. A Antoní Gaudí rozpoczął pracę nad projektem dopiero w roku 1883. 18 marca 1883 r. Villarret został zwolniony, a Gaudí przejął odpowiedzialność za projekt, który radykalnie się zmienił.

9. Każdego 23 kwietnia Barcelona świętuje dzień Siant Jordi, który jest świętem miłości i czytania. Mężczyźni dają kobietom różę jako znak miłości, a w zamian kobiety dają mężczyznom książki jako znak wiecznej miłości. Zainspirowane tą tradycją, UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książek. Na tę okazję tysiące stoisk z różami i książkami są ustawione na ulicach miasta. Około 4 milionów róż i 800 000 książek jest kupowanych w tym dniu.

10. Kierowcy Barcelony są uważani za najgorszych kierowców na świecie. Mówi się, że wypadek na ulicach Barcelony zdarza się co 19 sekund.

Znaliście wcześniej te fakty o Barcelonie? A może znacie jakieś inne super ciekawostki, którymi warto się podzielić? Dajcie znać w komentarzu 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *