Bieszczady w Październiku. Czy się opłaca? Subiektywna ocena

Bieszczady w pazdzierniku
Kiedy znajomi zaproponowali wspólny wyjazd w Bieszczady w Październiku to złapałam się za głowę. Miałam bowiem przed oczami obraz deszczowej szarej jesieni, taplania się w błocie i wszechobecnego zimna. Czy faktycznie tak było? Odpowiedź na to pytanie macie już na zdjęciu powyżej! 

Bieszczady w Październiku

Teraz mogę już świadomie odpowiedzieć, że październik jest jednym z najlepszych miesięcy aby odwiedzić Bieszczady. Bo choć pogoda w tym okresie potrafi być kapryśna to jednak matka natura wynagradza to niesamowita paletą kolorów rozciągającą się po Bieszczadzkich lasach, łąkach i górach. Było poprostu cudownie!

Bieszczady Pogoda w Październiku

Pogoda w tym okresie potrafić być rożna dlatego też wiele osób decyduje się na wyjazd w ostatnim momencie co ma swoje plusy i minusy.
My nasz wyjazd zaplanowaliśmy parę miesięcy wcześniej, dzięki czemu mieliśmy z głowy fajny nocleg ale i niepewna sytuacje jeśli chodzi o pogodę. Byłam gotowa na wszystko i szczerze powiem, ze byłam pesymistką. Do tego stąpania, że nie sprawdziłam pogody na dzień przed wylotem i zabrałam zbyt ciepłe ubrania 😀 Pogoda w Bieszczadach okazała się jednak przepiękna a słońce nie opuszczało nas przez cały weekend. Nie zawsze jest jednak tak kolorowo i z relacji znajomych wiem, że prawie zawsze trafia się przynajmniej jeden dzień deszczowy.

Bieszczady luźny plan na weekend

Nasz początkowy plan był taki aby nie robić nic, bowiem chcieliśmy się poprostu zrelaksować. Szybko jednak się to zmieniło i już pierwszego dnia poszliśmy na szlak. Ja kompletny górski laik bez ubrań, kondycji i doświadczenia nie bardzo chciałam iść. Całe szczęście zostałam namówiona i była bym kompletnym leszczem gdybym została w domu 😀

Wybraliśmy się na Bukowe Berdo, jedenaście kilometrów w cztery godziny. Gdy pisze ten tekst trzy dni później wciąż czuje zakwasy na całym ciele! Oj muszę więcej ćwiczyć..
Trasa dość łatwa, zaledwie dwa strome podejścia. Trasa nadaje się dla każdego. Pamiętajcie ja dałam radę to i wy też 😀
Innym z pomysłów jeśli pozwala na to wasze zakwaterowanie jest ognisko. My robiliśmy je co wieczór i był to wspaniały czas w gronie znajomych z niebem pełnym gwiazd!

Fajnie jest też odwiedzić zagrodę Żubrów gdzie można te piękne zwierzęta zobaczyć z bardzo bliska. Żubr chroniony jest prawem międzynarodowym, zgodnie z zapisami Konwencji berneńskiej, na terenie całej Europy. W Dyrektywie Środowiskowej (92/43/EWG) jest wymieniony jako gatunek priorytetowy, co oznacza iż na krajach Unii Europejskiej ciąży obowiązek działania na rzecz jego ochrony. W Polsce żubr podlega ochronie gatunkowej ścisłej na podstawie rozporządzenia ministra Środowiska z dnia 28.09.2004 roku

Poza wycieczkami pieszymi fajnym pomysłem jest też wycieczka rowerowa. Wiele miejsc noclegowych posiada ofertę wynajmu rowerów dzieki czemu nie musicie rezygnować z tej przyjemności jeśli nie posiadacie własnego roweru.

Bieszczady w Październiku, dobre rady

  • Sprawdzajcie pogodę na bieżąco aby spakować odpowiednie ubrania. Nie za ciepłe ale też nie za cienkie. 
  • Nocleg warto rezerwować z wyprzedzeniem bo Bieszczady w Październiku są bardzo popularnym kierunkiem. 
  • Październik to idealny miesiąc na zbieranie grzybów, jeśli lubicie to robić to zarezerwuje sobie kilka godzin planując swój czas. 
  • Jeśli będziecie w okolicy to polecam odwiedzenie restauracji Chata Wędrowca, główny powód poniżej!
  • Wybierajcie trasy odpowiednie na warunki pogodowe, wasze doświadczenie ale też i kondycję fizyczną. Jeśli na codzień nie ćwiczysz zbyt dużo to nie porywaj się na długie trasy, szczególnie że dość szybko robi się ciemno. 

Bieszczady w Październiku Podsumowanie

Podsumowując chce Was gorąco zachęcić do odwiedzenia Bieszczad w okresie Polskiej złotej jesieni. Widoki są niesamowite, pogoda najczęściej słoneczna a temperatura w sam raz na spacery po górach i  lasach. Szczególnie te kolory, coś niesamowitego!!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *