Top
  >  PODRÓŻE   >  3 miesiące w Azji – Apteczka w podróży. Co zabrać, a co kupimy na miejscu?
apteczka w podrozy apteczka podrozna

Apteczka Podróżna

To już czwarty wpis z serii ‚Trzy miesiące w podróży’

Trzy miesiące w podróży – podsumowanie w liczbach 

 Trzy miesiące w podróży – najlepsze wspomnienia wg niej i niego!

Trzy miesiące w podróży – top 5 najciekawsze miasta w Azji

Dziś chciała bym się z Wami podzielić naszmi doświadczeniami dotyczącymi apteczki w podróży. Co warto zabrać, jakie leki się przydadzą, co jest zbędne i łatwo dostępne na miejscu? Na bazie naszych doświadczeń i apteczki pare razy większej niż faktyczne potrzeby, stwierdziłam, że warto podzielić się tym tematem z Wami, żebyście nie popełnili naszego błedu.

Apteczka w podróży – co zabrać?

Trzymiesięczny wyjazd do Azji był na ten moment najdłuższym w naszym życiu, lecz nie pierwszym. Pomimo, że kiedyś spędziliśmy już w tej części świata kilka tygodni, to i tak nadchodząca podróż była nie lada logistycznym wyzwaniem. Musieliśmy zabrać jak najmniej, a tym samym mieć wszystko.

To też tyczyło się apteczki. Chciałam być zabezpieczona pod każdym względem i mieć wszystkie niezbędne leki, czy przedmioty zawsze przy sobie.

Tym sposobem nasza apteczka byla ogromna, a 80% rzeczy nie użyliśmy ani raz. Mieliśmy oczywiście trochę szczęścia bo poza lekkim problem z brzuchem u Grzesia i moim przeziębieniem w Japoni, cała podróż odbyła sie bez szwanku.

Ale do rzeczy. Co więc powinna zawierać apteczka w podróży?

 • Plastry – obtarcia, małe rany zdarzają się zawsze i wszędzie. Warto więc być na tę okoliczność przygotowanym. Szczegónie polecam zestawy plastów w różnych rozmiarach, dodatkowo wykonanych z materiału a nie plastiku.
 • Leki na biegunkę – zmiana otoczenia, wody, flory bakteryjnej nie raz powoduje w naszych brzuchach niezły sajgon. Leki na biegunke przydadza się tak w europie jak w Azji i warto je mieć zawsze przy sobie. 
 • Leki przeciwbólowe – to chyba podstawa nie tylko w podróży. Ból głowy, brzucha może nas dopaść nie tylko na wakacjach dlatego tabletki przeciwbółowe warto zawsze mieć przy sobie.
 • Elektrolity – jeśli mówiliśmy o biegunce, to warto wspomnieć też o elektrolitach. Biegunka powoduje ogromne odwodnienie naszego organizmu, dlatego warto mieć też przy sobie wspomniane elektorility. Polecam te w tabletkach, rozpuszczalnych w wodzie.
 • Waciki nasączone środkiem dezynfekującym (dostępne w aptekach) lub Octenisept w spray’u. My popełniliśmy błąd zabierając wodę utlenioną, którą cały czas trzymaliśmy w woreczkach bo buteleczka nie jest dostosowana do podróży w plecaku. Super jednak okazał się spray Octenisept, który szczerze polecam. Fajną opcją, szczególnie jeśli podróżujemy jedynie z bagażem podręcznym i mamy limit płynów są waciki odkarząjace. Każdy jest szczelnie zapakowany, można mieć zawsze kilka przy sobie a nadmiar zostawiać w apteczce.
 • Lek na pierwsze objawy przeziębienia typu Gripex, Aspiryna. Choć jadąc na wakacje, szczególnie w gorące rejony, ostatnią rzeczą jaka przychodzi nam do głowy jest przeziębinie, tak niestety często się zdaża, że wtedy właśnie nas ono dopada. Głównym powodem jest klimatyzacja. Ja jej osobiście nie cierpię i jeśli tylko możemy zawsze wybieramy pokój z wiatrakiem. Nawet przy Azjatyckich upałach. Przeziębienie może nas też dopaść, jesli nasza podróż jest bardzo intensywna, z powodu wyczerpania organizmu. Tak było w moim przypadku w Japoni. Jednak Aspiryna dała radę!!

Na tym była bym w stanie zamknąć listę, bowiem całą resztę potrzebnych leków znajdziecie w lokalnych aptekach i sklepach. Te wymienione też, lecz są one najbardziej potrzebnymi, w związku z czym warto je mieć przy sobie, zamiast biegać po sklepach z krwawiącym palcem.

Jeśli Wasza podróż obejmuje kraje eurpoejskie to apteczka jest praktycznei zbędna, bo wszystko co zostało wymienione wyżej plus każdy dowolny, inny lek znajdziecie na miejscu. Nie widzę żadnego powodu aby zajmować sobie cenne miejsce w bagażu wspomnianą apteczką.

apteczka w podrozy

 Jeśli wybieracie się we wspomniane wcześniej kraje Azjatyckie, to sutyacja ma się podobnie z małym ‚ale’. A więc wszystko zależy czy ruszacie w podróż do państw wysoko rozwiniętych typu Japonia, Singapur, czy mniej takich jak Birma czy Kambodża. W tych pierwszych we wszytkie potrzebne leki zaopatrzycie się w lokalnej aptece, czy sklepie. Mając ze sobą telefon z internetem, łatwo będzie Wam przetłumaczyć problem, który Was dotyczy i dostać odpowiednie leki. Jeśli jednak wybieracie się do państw biedniejszych, mniej rozwinietych, warto być zabezpieczonym i tą apteczkę jednak mieć.

Warto też wziąc pod uwagę persolnalne problemy zdrowotne i pamiętać aby zabrać wszystkie leki, które potrzebne Wam są na codzień, nie tylko w podróży.

Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń w tym temacie. Co Wy zawsze macie w swojej apteczce podróżnej? Czy w ogóle taką apteczkę posiadacie?

Comments:

 • Październik 29, 2018

  Bardzo ciekawy i przydatny post.
  Ja spędziłam w Azji łącznie gdzieś ponad 5 miesięcy.
  Ominęły nas odciski,skaleczenia i zatrucia,ale nie ominęło przeziębienie.
  Nie pomyślałam o zabraniu antybiotyków,mimo iż jestem służba zdrowia.
  W Indonezji udało nam się kupic w aptece bez recepty antybiotyki.
  W tym roku w Tajlandii,w Maroko też.
  Teraz zawsze zabieram je ze sobą.Czasami aspiryna nie pomaga.
  Co do pozostałych rzeczy się zgadzam,ale to zalezy od kraju,gdzie jedziemy.
  Pozdrawiam-)

  reply...
 • Październik 29, 2018

  Fajne zestawienie. Zapiszę sobie na potem.

  reply...
 • Październik 29, 2018

  Ja mam jakiegoś takiego pecha, że mimo dość sporej apteczki zawsze potrzebuję czegoś, o czym akurat nie pomyślałam. Na przykład w zeszłym roku w Wietnamie przydałyby się krople do uszu… Raczej nie jest to lek pierwszej potrzeby 😉 wiem, że w kryzysowej sytuacji wszystko można kupić, ale ceny czasem potrafią zwalić z nóg. Dlatego na swoje krótkie wyjazdy biorę sporą apteczkę, ale pewnie na 3 miesiące bym wymiękła, poddała się i liczyła na skuteczność ubezpieczenia 🙂

  reply...
 • PrzemoTeam

  Listopad 1, 2018

  Przydatne informacje dla wybierających się do Azji.

  reply...
 • Listopad 2, 2018

  Fajnie to przygotowałaś. Moja lista wygląda bardzo podobnie, często biorę jeszcze krople na katar- jest on bliżej niż mogłoby się wydawać.

  reply...
 • Listopad 26, 2018

  Bardzo przydatny i ważny tekst – podstawowe lekarstwa warto mieć zawsze pod ręką ( u nas oprócz aspiryny itp. jeszcze coś na kaszel, bo zwykle tak reagujemy na klimatyzację w metrach i pomieszczeniach ;)).
  Zawartość naszej apteczki zmienia się w zależności od kontynentu. Poza Europę bierzemy też kilka własnych igieł i strzykawek – na wszelki wypadek.
  Pozdrawiam,
  O.

  reply...

post a comment