Top
  >  O LONDYNIE   >  7 faktów o Londynie, które Cię zaskoczą!!
interesting facts about london

Jedno z największych miast na świecie, stolica Anglii, znane każdemu miejsce na mapie Europy. Jest jednak kilka ciekawych faktów dotyczących Londynu, o których na pewno wcześniej nie słyszałeś.

1.Słynny Big Ben, to nie Big Ben.

Słynna wieża zegarowa, symbol Londynu zwany Big Ben'em, znany jest pod niewłaściwą nazwą. Big Ben to tak naprawdę dzwon znajdujący się w wieży, a sama wieża to "Elizabeth Tower", czyli Wieża Elżbiety. W najbliższym czasie rozpoczną się prace renowacyjne wieży i zegara, wynikiem czego dzwon ma być wyłączony z użytku aż do 2020 roku!! Big Ben - Londyn

2.Umieranie w Parlamencie jest nielegalne.

Ludzie zazwyczaj nie zastanawiają się nad konsekwencjami prawnymi związanymi z ich śmiercią. Według angielskiego prawa do 1961 roku, nielegalnym było popełnianie samobójstwa ( tak jak by osoba chcąca je złamać, przejmowała się skutkiem?). Wciąż jednak istnieje ciekawe prawo dotyczące umierania, a mianowicie jego zakaz w Parlamencie, czyli Pałacu Westmister. Należy on do pałaców królewskich, w związku z czym, każdy kto w nim umiera musi mieć odprawiony pogrzeb państwowy.

3. Jest jedna ulica w Londynie, na której obowiązuje ruch prawostronny.

Savoy Hotel jest jednym z najpopularniejszych hoteli w Londynie i gościł u siebie wiele gwiazd, polityków i celebrytów. To właśnie ulica tuż przy hotelu jest jedyną w Londynie z prawostronnym ruchem jazdy. Jest kilka pomysłów czemu tak właśnie jest. Jeden z nich mówi o tym, że taksówkarze najpierw wysadzają gości pod Teatrem Savoy ( który znajduje się po prawej stronie drogi), a następnie odbierają gości z Hotelu Savoy, który znajduje się na końcu ulicy. To wytłumaczenie ma największy sens.

4. Londyn miastem z najdroższymi kosztami utrzymania.

W 2016 roku Londyn znalazł się na 6 miejscu w rankingu miast z najdroższymi kosztami utrzymania. Jeśli więc masz spore oszczędności możesz się tu spokojnie przeprowadzić, jeśli nie to niestety musza Cię zadowolić tylko krótkie wakacje. Dla zdecydowanych na weekend w stolicy Anglii, zapraszamy do następnego punktu.

5. Miasto najczęściej odwiedzane przez turystów.

W 2014 roku Londyn został odwiedzony przez 16 milionów ludzi, czym stał się najczęściej odwiedzanym miastem na świecie. Jeśli wciąż planujesz weekend w ( drogim) Londynie sprawdź naszą listę miejsc, które odwiedzisz za darmo!

>>> Co zobaczyć w Londynie za darmo!! <<<

6. Multi-języczne miasto.

W Londynie ludzie porozumiewają się ponad 300 językami!! Istnieje więc duża sznasa spotkania osoby, która mówi w Twoim języku w sklepie, kawiarni czy autobusie. Odnośnie języków w Londynie, mamy dla was ciekawy tekst na ten temat. Łapcie link poniżej 🙂
British differences. Part 1. Language.

7. Zielone miasto.

Londyn jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie, i trzecim na świecie, biorąc pod uwagę miasta o podobnym rozmiarze. W mieście aż 141 km² zajmują parki, lasy i ogrody, co oznacza, że 40 % powierzchni miasta to tereny zielone.  

Coś Cie zaskoczyło, znałeś wcześniej te fakty? A możesz znasz jakieś inne, ciekawe informacje dotyczące Londynu, którymi chciał byś się podzielić?

Comments:

 • Sierpień 24, 2017

  Ciekawe o wielu rzeczach nie wiedzieliśmy

  reply...
 • Sierpień 24, 2017

  Super! Uwielbiam Londyn, to jedno z moich ulubionych miast w Europie i uważałem, że wiem o nim dużo – od Ciebie jednak dowiedziałem się chociażby o ulicy z ruchem prawostronnym. Napisałem kiedyś trochę o podróżowaniu po mieście, zapraszam: http://bartekwpodrozy.pl/2016/10/28/jakdotrzecdolondynu/

  reply...
 • Sierpień 24, 2017

  Nie znałam niektórych ciekawostek – np. o prawostronnym ruchu przy Savoy. Co zabawne, byłam tam w okolicy i nie zauwazyłam tego. 😉
  Choć to jedno z najdroższych miast, to i tak bardzoc chciałabym tam pomieszkać. Może rok by mi wystarczył.

  reply...
 • Sierpień 24, 2017

  I takie ciekawostki lubię podłapywać, każde miasto ma swoje do odkrycia. 🙂
  Bookendorfina

  reply...
 • Sierpień 26, 2017

  Lubie takie posty, zawsze można znalezc cos ciekawego i nowego – jak np pkt 3 🙂 Podoba mi się Londyn i mam nadzieje, ze niedługo tamte strony odwiedze :))

  reply...
 • Sierpień 26, 2017

  O pierwszym i trzecim nie miałam pojęcia :O A mieszkam w UK od ponad dwóch lat. Chyba muszę się wybrać i zobaczyć tę prawostronną ulicę 😀 Jak oni to zorganizowali przy wjeździe w nią? 😀 A o tym, że jest jednym z najdroższych miast jeśli chodzi o utrzymanie, to… tell me about it! Przyjechałam tu odłożyć kasę, ale opłata za pokój zjada lwią część moich zarobków ;(

  reply...
 • Sierpień 28, 2017

  Kocham kulturę Londynu, wiele razy go odwiedziłam i za każdym razem podoba mi się porządek tam utrzymywany. Bardzo dbają o porządek. A Big Ben jest bardzo malutki niż się wydawało. Pozdrawiam, kocham ten klimat

  reply...
 • Iza

  Sierpień 30, 2017

  Fajny wpis, lubię takie ciekawostki

  reply...
 • Dorotka

  Wrzesień 6, 2017

  Chętnie poczytałabym wpis o praktycznej stronie organizacji wypadu weekendowego do Londynu z Polski. Gdzie spać, co jeść, jak się przemieszczać z lotniska i po mieście?

  reply...
 • Dorota

  Wrzesień 11, 2017

  Za 2 tygodnie wybieram się z rodziną do Londynu. Planujemy między innymi przejażdżkę London Eye, ale nieco zaniepokoiła mnie jedna z opinii na fb, że bardzo długo się czeka w kolejce. Czy to prawda? W Londynie będziemy tylko przez jeden dzień i mamy w planach także inne atrakcje, więc nie możemy tracić czasu.
  Czy mogę prosić o garść porad, co zrobić, by nie czekać zbyt długo? Bilety planujemy oczywiście nabyć online.

  reply...
 • Wrzesień 12, 2017

  Ciekawy wpis, o wielu faktach podanych przez Ciebie nie miałam pojęcia. Niestety pobyt w Londynie na razie pozostaje w sferze marzeń, ale kto wie, co przyniosą kolejne wakacje… 😀

  reply...
 • Wrzesień 20, 2017

  Zakaz umierania mnie rozśmieszył 😀 I ciesze się, że odwiedziłam Londyn przed renowacją Big Bena 🙂

  reply...
 • Październik 1, 2017

  W Anglii spędziłam tylko kilka dni w okolicach Birmingham, a przez Londyn tylko przejeżdżałam. Moje jedyne skojarzenie to 30-godzinna podróż autokarem, po której miałam już serdecznie wszystkiego dosyć. Londyn przywitał mnie dość chłodno i pochmurno, i zrobił na mnie wrażenie szarego, brudnego, zaniedbanego miasta. A Ty tu piszesz, że nie brakuje w nim zieleni… Chyba muszę się tam wybrać i sprawdzić. Może drugie wrażenie będzie korzystniejsze ☺

  reply...
 • Listopad 2, 2017

  Fajny zbiór faktów. Miło się to czytało 🙂

  reply...
 • Listopad 2, 2017

  Z tym umieraniem, a raczej nie-umieraniem w parlamencie, to sobie wymyślili 😉
  Natomiast te koszty utrzymania, to kwestia na temat której marudziło sporo z moich znajomych, którzy swego czasu postanowili przeprowadzić się do Londynu.

  reply...
 • Listopad 2, 2017

  O nie! Zamkną Big Bena! Czyli muszę się pospieszyć z wizytacją Londynu, wszak to najczęściej odwiedzane przez turystów miasto, nie wypada tam nie być 😉 Ciekawy wpis, sporo rzeczy o których nie wiedziałam. Chętnie odwiedzę tę jedną jedyną uliczkę z ruchem prawostronnym.

  reply...
 • Listopad 2, 2017

  Bardzo ciekawe informacje. Kto by się spodziewał, że w Londynie znajdziemy ruch prawostronny, a jednak 🙂 Nie wiedziałam o tym tak samo, jak nie miałam pojęcia, że to jedno z najbardziej zielonych miast na świecie.

  reply...

post a comment