15 faktów o Anglii, które Cię zaskoczą!

15 interesujących ciekawostek o Anglii

 W 2015 r. Szacowano, że Anglia ma populację w wysokości aż 63 843 856 osób

Anglia jest 74 razy mniejsza od USA, 59 razy mniejsza od Australii i 3 razy mniejsza od Japonii. Anglia jest jednak 2,5 razy bardziej zaludniona od Australii i 1,5 razy bardziej zaludniona od Kalifornii. Z 2,5 razy mniejszą liczbą mieszkańców niż Japonia, jej gęstość zaludnienia jest nieco wyższa niż w kraju wschodzącego słońca.

Anglia obejmuje wiele małych wysp, takich jak Isle of Wight, Isles of Scilly i Hayling Island.

Głównym językiem używanym w Anglii jest angielski, jednak w całej Anglii istnieje wiele regionalnych dialektów języka angielskiego. Ponadto, ostatnio duża liczba imigrantów wprowadziła do Anglii kilka nowych języków. Najczęstsze z nich to pendżabski i urdu.

W Anglii jest ponad 30 000 osób o nazwisku John Smith.

Anglicy spożywają więcej herbaty w przeliczeniu na mieszkańca, niż ktokolwiek inny na świecie (2,5 razy więcej niż Japończycy i 22 razy więcej niż Amerykanie lub Francuzi)

Anglicy mają najwyższy wskaźnik otyłości w Unii Europejskiej (22,3% mężczyzn i 23% kobiet). Mają również najwyższy odsetek kobiet z nadwagą (33,6%) i szóstą najwyższą wśród mężczyzn (43,9%).

 Fish & Chips (ryba z frytkami) sa równie popularnym angielskim daniem jak kurczak Tikka Massala. Pierwsza restauracja z frytkami została otwarta dopiero w 1860 roku przez żydowskiego imigranta Josepha Malina.

Brytyjska policja nie nosi przy sobie broni z wyjątkiem sytuacji awaryjnych.

Zamek Windsor jest najstarszą i największą rezydencją królewską na świecie, która wciąż jest w użyciu. Pierwotnie był zbudowany w 1070 roku i przebudowany z kamienia w 1170 roku.

Colchester w Essex jest najstarszym zarejestrowanym miastem w Wielkiej Brytanii, a także pierwszym rzymskim miastem i rzymską stolicą Wielkiej Brytanii. Zamek w Colchester posiada twierdzę, która jest jaka kiedykolwiek została zbudowaną w Europie, o powierzchni ziemi o 50% większej niż Tower of London.

Wielka Brytania ma najwyższą konsumpcję cydru na osobę, są tu również największe firmy produkujące cydr na świecie. Ponad połowa brytyjskiego cydru jest produkowana w hrabstwie Herefordshire. Największym producentem cydru na świecie jest H. P. Bulmer z siedzibą w Hereford. Produkcja cydru została wprowadzona przez Viscount Scudamore w 1639 roku, który przyniósł przepis z Francji.

 Najdłuższa droga w Anglii to A1, która rozciąga się od Londynu na samą północ i z Anglii do Szkocji.

Nigdzie w Anglii nie ma do morza więcej niż 75 mil (około 121 km)

Anglie i Francję dzieli zaledwie 36 km. Oba państwa połączone są tunelem, który został otwarty w 1994 roku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *