Top
  >  O LONDYNIE   >  10 dziwnych rzeczy, które znajdziesz tylko w angielskich domach!
angielski dom ciekawostki

1. dywany... wszędzie dywany

W angielskich domach niesamowicie upodobali sobie wykładziny dywanowe. I to nie byle jakie, tylko beżowe, łatwo brudzące i oczywiście w każdym domu takie same. Dywany w pokoju, dywany na przedpokoju, dywany na schodach, a widziałam i zdjęcia dywanów w kuchni czy łazience!

angielski dom dywany

2. dwa krany

Tego pomysłu chyba nikt, nigdy nie zrozumie. Dwa krany! Jeden z ciepłą ( czyt. ultra gorącą) wodą, a drugi z zimną ( taką lodowato zimną) wodą. Ani tu rąk umyć, ani naczyń… całe szczęście w nowszych domach mają już normalne rozwiązania ;)

angielski dom dwa krany

3. pralka w kuchni

Tak, nie w łazience a w kuchni. Dla mnie osbiście praktycznie żadna to różnica, a już w szczególności gdy jest ładnie obudowana meblami.

4. brak prądu w łazience

O angielskich łazienkach można by pisać wiele, bo ciekawostek tam co niemiara! Jedną z nich jest właśnie brak prądu, a dokładniej gniazdek elektrycznych. Chcecie wysuszyć włosy? Niestety musicie poszukać na ten cel innego pomieszczenia.

5. włącznik światła na sznureczku

Skoro nie ma prądu w formie gniazdek to i nie ma włączników do światła. Są za to sznureczki, zgrabnie zwisające z sufitu. Tak, tym oto sposobem włączamy światło w łazience czy toalecie. Są nawet do nabycia różnego rodzaju ozdobne sznureczki z koralikami.

angielski dom wlacznik swiatla

6. okna otwierające się na zewnątrz

Nie lubisz myć okien? Tak więc Anglia jest idealna dla Ciebie! Anglicy sprytnie to sobie wymyślili instalując okna otwierane na zewnątrz. Zamiast wiosennych porządków i mycia 10 okien w domu, musimy wynająć specjalną ekipę bądź zaopatrzyć sie w długą drabinę ;)

7. skrzynka na listy w drzwiach

Większość domów w Anglii to tzw. domy szeregowe. Jeden obok drugiego, z maleńkim ogrodem, często wyjściem prosto na ulicę. W związku z tym, że nie ma tu zbyt wiele miejsca na montowanie skrzynki na listy, w Anglii znajdziemy drzwi z luką na listy, które wpadają od razu do domu. Tu nigdy nie przegapisz swojej poczty :)

Angielski dom - ciekawe fakty

angielski dom drzwi

8. wąskie, strome schody

To jest rzecz do której przyzwyczajałam się najdłużej. Być może dlatego, że jestem wysoka i czasem wymagało to ode mnie schylania się. Problem mianowicie polega na tym, że w Anglii budowane są bardzo strome schody. W przeciwieństwie do naszych domów, gdzie schody ‘łamią’ się w połowie piętra, te lecą jedna linią. Są węższe, strome no i oczywiście z dywanami :D

9. box room

Ten wynalazek zawsze mnie śmieszy, ale czasem zastanawiam się czy nie bierze on swojego źródła z japońskich mieszkań? W Japoni bowiem pokoje mają 2m2, na których znajduje się cała część sypialniana ( btw. super sie tam śpi ;) ). W Anglii takie pokoje zwane są box room i znajduje się w nich miejsce zaledwie na małe łóżko i szafkę (tak, również małą). Najciekawsze jest jednak to, że taki pokój potrafi kosztować nawet 400f miesięcznie!

10. płytki na płytkach

Ostatnia ciekawostka dotyczy metody remontu w angielskich domach. Codziennością jest malowanie tapet farbą (taką farbą-lakierem), kładzenie nowej wykładziny ( tak, dywanowej!) na starej wykładzinie, ale też płytek na płytki czy paneli na panele. Interesujący jest też fakt, że w Angielskich łazienkach płytki montowane są tylko w najpotrzebniejszych miejscach, czyli nad umuwalka czy wokół wanny, w przeciwieństwie do polskich domów gdzie kładziemy płytki na całej powierzchni pomieszczenia.

Ciekawie tu mają w Anglii, prawda? :D Jeśli będziecie się wybierać w te rejony to wiecie już czego się spodziewać.

A jeśli byliście już kiedyś w Angielskim domu to co Was najbardziej zaskoczyło?

Comments:

 • Październik 28, 2018

  Pamiętam mój pierwszy wyjazd do Anglii i to zdziwienie na widok dwóch kranów i wszędobylskich dywanów. Jak to się mówi, co kraj, to obyczaj 😉
  Chyba muszę napisać taki artykuł o dziwnych rzeczach we włoskich domach. Też by było o czym pisać 😉

  reply...
 • Listopad 1, 2018

  Mam u siebie też taki wpis, tylko więcej w nim ciekawostek 😉

  reply...
 • sylwia skowyrska

  Listopad 7, 2018

  Zabiły mnie te krany 😀

  reply...

post a comment